14 marca 2013

Kuchnia z salonem

kuchnia z salonem

W dalszym ciągu najczęściej spotykanym rozwiązaniem w naszych mieszkaniach jest wydzielenie kuchni jako oddzielnego pomieszczenia i organizacji jej przestrzeni pod kątem wyłącznie podstawowych prac w niej wykonywanych, czyli przygotowywania posiłków, gotowania, zmywania oraz często również jako miejsca spożywania posiłków.  


Kuchnia zorganizowana w ten sposób, czyli będąca przestrzenią zależną w stosunku do pozostałej części mieszkania. W związku z tym kuchnia traktowana jest często jako miejsce niereprezentacyjne, służącym wyłącznie potrzebom domowników i spełniająca rolę
„przystanku” na posiłek i jego przygotowanie. Również z racji wcześniejszych uwarunkowań czyli niewielkiego wyboru mebli kuchennych i banalnego, standardowego wzornictwa, kuchnie były pomieszczeniem mało reprezentacyjnym i de facto zamkniętym od pozostałej części użytkowej mieszkania. Podobnie zresztą jak łazienka czy sypialnia. 

Jednak wraz z coraz większym dostępem zarówno do mebli kuchennych wykonywanych na wymiar, jak i wprowadzaniem na rynek polski nowinek technicznych oraz ciekawych, nowych aranżacji i projektów wykańczania wnętrz, kuchnie przeszły niesamowitą metamorfozę. Coraz częściej stają się one zarówno wizytówka mieszkania, jak i w związku z ich integracją z pozostałą częścią powierzchni użytkowej domu, otwierają się na domowników i gości.

Otwarta kuchnia z salonem

Otwarta kuchnia z salonem

Otwarta kuchnia z salonem


Największe korzyści jakie otrzymujemy z otwarcia kuchni i połączenia jej z salonem otrzymujemy w przypadku małych i niewielkich mieszkań, gdzie integracja tych dwóch pomieszczeń niesie ze sobą zwiększenie zarówno optycznej przestrzeni jak i faktyczną, większą powierzchnie użytkową. Salon staje się przestronniejszy i wizualnie większy. Dodatkowo wzrasta funkcjonalność i wygoda korzystania z kuchni ale także z salonu lub pokoju dziennego.

Otwarta kuchnia z salonem

Otwarta kuchnia z salonem

Otwarta kuchnia z salonem


Jednocześnie otrzymujemy większą możliwość swobodnej aranżacji i dowolności podczas projektowania w ten sposób połączonej kuchni z salonem.
Jak wspomnieliśmy wcześniej, wzrasta wymiernie funkcjonalność takiego pomieszczenia, uzyskujemy łatwiejszą komunikację miedzy kuchnią a jadalnią znajdująca się w salonie. Skracamy czas obsługi posiłków, a co najważniejsze mamy możliwość utrzymywania kontaktu wzrokowego z domownikami lub gośćmi w obrębie połączonej przestrzeni. Eliminuje to konieczność stałego przebywania w kuchni i nadzorowania procesu gotowania lub pieczenia.  Wymiernie zwiększamy więc kontrolę nad codziennymi koniecznymi czynnościami.

Kuchnia otwarta

Kuchnia otwarta


Wadą, dość istotną, połączenia kuchni z salonem są uciążliwe zapachy, które mogą przenosić się z części kuchennej na resztę pomieszczenia. Wskazany zatem jest montaż sprawnego i wydajnego okapu kuchennego i bardzo dobra wentylacja pomieszczenia. Bez spełnienia tych wymogów, uciążliwość dochodzących zapachów może być naprawdę bardzo niepożądana i wpływać niekorzystnie na domowników i ich gości.

okap kuchenny

okap kuchenny

Innym niekorzystnym czynnikiem może być problem z utrzymaniem porządku i  przypadku osób, które po posiłku najpierw wolą się odprężyć, widok brudnych talerzy oraz naczyń może męczyć i irytować. Nie umyte naczynia będą stale o sobie przypominać. Rozwiązaniem takiej sytuacji jest aranżacja kuchni z zamontowaniem ścianki zakrywającej częściowo pomieszczenie i dającej możliwość ukrycia przed wzrokiem zbędnych naczyń po zjedzonym posiłku.

kuchnia otwarta z praktyczną przegrodą

kuchnia otwarta z praktyczną przegrodą


Warto podkreślić, że w dzisiejszych projektach mieszkań dominuje tendencja do umieszczania kuchni blisko salonu lub wydzielonego pokoju dziennego/jadalni, tak aby była możliwość swobodnego połączenia tych pomieszczeń w jedną całość użytkową. Kwestią indywidualnego wyboru pozostaje więc wyłącznie kwestia łączenia lub nie łączenia kuchni z salonem. 

Sposoby łączenia kuchni z salonem.

W nowych projektach mieszkań i domów, do połączenia kuchni z salonem doprowadza się najprostszą metodą – w postaci usunięcie wszelkich barier miedzy tymi pomieszczeniami. Określenie lokalizacji kuchni i mebli kuchennych następuje poprzez indywidualny wybór przyszłych użytkowników i najczęściej uwarunkowany jest konkretnymi potrzebami (większa kuchnia kosztem mniejszego salonu lub odwrotnie). Najczęściej granicę miedzy kuchnią a salonem określa się podłogą lub występującą wyspą kuchenną. Podłoga, która w większości przypadków jest różna w tych pomieszczeniach, pomaga nam określić granicę stref i jednocześnie sprostać indywidualnym potrzebom oraz innym funkcjom nadanym części kuchennej i części wypoczynkowo/towarzyskiej w salonie. Wyspa natomiast w naturalny sposób dzieli te części i dodatkowo spełnia inne funkcjonalne zadania (o wyspach i ich zaletach w kuchni, pisaliśmy w tym artykule). 


funkcjonalna wyspa w kuchni

funkcjonalna wyspa w kuchni


Innym spotykanym rozwiązaniem są przesuwne drzwi oddzielające kuchnie od salonu lub w bardzo nowoczesnych aranżacjach zamykana kuchnia w momencie, kiedy jest tego konieczność.

zasłonięta kuchnia

zasłonięta kuchnia


O ile w drugim przypadku (schowania kuchni) jest stosunkowo łatwym, jednak kosztowym rozwiązaniem, to zaprojektowanie i umieszczenie drzwi oddzielających część kuchenna od salonu jest już bardziej zadaniem skomplikowanym i wymagającym zarówno dodatkowego miejsca jak i dodatkowych środków.
Tańszym a jednocześnie często tańszym rozwiązaniem są różnego rodzaju ścianki i półścianki działowe, ażurowe regały lub inne elementy częściowo dzielące pomieszczenie – jednak w dalszym ciągu gwarantujące i zapewniające możliwość korzystania z dogodności i funkcjonalności połączenia salonu z kuchnia.  

aranżacja wnętrz


Ergonomia w połączonej kuchni z salonem.
Często połączenie tych dwóch pomieszczeń w jedną funkcjonalną całość powoduje problemy z osiągnięciem pełnej ergonomii kuchni i zaburzony zostaje klasyczny ciąg roboczy w kuchni. Aby temu zapobiec, warto dokładnie zaplanować kuchnie i jej wyposażenie oraz bez pośpiechu zastanowić się nad jak najlepszym rozwiązaniem tej sytuacji. Na przykład redukując część mebli kuchennych na korzyść wyspy w kuchni, jesteśmy w  stanie osiągnąć maksimum możliwości i zapewnić pełnie ergonomii w naszej kuchni.
Więcej o ergonomii w artykule.
Podsumowując, warto skorzystać z możliwości jakie daje nam otwarta kuchnia na salon, zarówno w kwestii funkcjonalności jak i swobody aranżacji. Jednak ostateczny wybór rozwiązania zależy wyłącznie od Państwa możliwości i potrzeb jakimi dysponujecie. Ale niezależnie od wszystkich uwarunkowań, czas poświęcony na zaplanowanie otwartej kuchni nie musi być czasem straconym. Przecież kolejna kuchnia może takową być. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz