2 marca 2013

Kuchnia zamknięta czy otwarta przestrzeń w kuchni?

projekty kuchni

Od tego w jaki sposób wykonamy aranżacje naszej kuchni, zależy późniejsza satysfakcja z codziennego korzystania z niej oraz dostępu do urządzeń i naszych mebli kuchennych.


Jednak zanim przystąpimy do projektowania samej kuchni i przygotowania aranżacji, powinniśmy zastanowić się nad naszymi upodobaniami i stylem życia, który w wymierny sposób rzutować może na wybór właściwego zaplanowania kuchni i mebli. Od tego czy gotujemy z
pozostałymi członkami rodziny, czy gotujemy często i bawimy się eksperymentując w kuchni, czy też np kuchnia służy nam wyłącznie do przyrządzania szybki posiłków i zaparzenia błyskawicznej porannej kawy, zależy praktyczne dostosowanie kuchni i mebli kuchennych do naszych konkretnych potrzeb. Wtedy właśnie określić musimy niezbędną przestrzeń do zagospodarowania. 



Jeżeli często spotkać się będziemy całą rodziną lub w szerszym kręgu osób w naszej przyszłej kuchni, wtedy warto rozpatrzyć możliwość maksymalne powiększenia powierzchni użytkowej - na tyle aby komfort i wygoda korzystania z kuchni była maksymalnie możliwa. Natomiast dla singla, duża kuchnia wydaje się zbędnym i często niepotrzebnym luksusem. Lepiej w takim wypadku wykorzystać przestrzeń na powiększenie salonu lub innych pomieszczeń z których korzystamy częściej. Kuchnia, której wielkość przypomina te restauracyjne nie jest najlepszym pomysłem.

projekty kuchni

Oczywiście nie ma idealnej recepty , gdyż każdy ma swoje oczekiwania oraz obraz swojej wymarzonej kuchni. Jednak niezależnie od naszych preferencji, musimy napisać kilka słów o regułach, które warto poznać aby nie popełnić częstych i podstawowych błędów - rzutujących na późniejsza frajdę z użytkowania kuchni i znajdujących się w niej urządzeń i mebli kuchennych. Zwróćmy więc uwagę na zasady urządzania stref w kuchni: strefy gotowania, jadalni i strefy porządkowej, jak również zasadom rozmieszczenia urządzeń AGD w kuchni. Dobierzmy właściwe oświetlenie i rozmieszczenie gniazdek i przełączników, wybierzmy pożądane kolory i dekoracje mebli kuchennych. I skupmy się przede wszystkim na plusach i minusach, zarówno kuchni zamkniętych jak i otwartych.

projekty kuchni     projekty kuchni 


Kuchnie otwarte



Z reguły widzimy głównie same zalety przestrzeni otwartych, podkreślając, że cała rodzina ma możliwość przebywania razem a osoba zajmująca się gotowaniem, może w tym czasie uczestniczyć w rozmowach, oglądać telewizor, etc. 

To rozwiązanie ma jednak i dość istotne minusy. Zapachy dochodzące z naszej kuchni, będą rozchodzić się do innych pomieszczeń w mieszkaniu lub domu a po posiłku widok brudnych naczyń nie będzie obrazkiem miłym dla oczu. Otwarta kuchnia nie sprzyja również osobom z bałaganiarskimi nawykami. Otwarta przestrzeń, to również brak możliwości skupienia się na czynnościach kuchennych, co niektórym osobom może przeszkadzać a odgłosy bawiących się głośno dzieci utrudniać przygotowanie niezbędnych posiłków. 

Świetnym rozwiązaniem jest zaprojektowanie i wykonanie wyspy w naszej kuchni. Niezwykle praktycznego i funkcjonalnego mebla w kuchni. Jej możliwości, jako blatu do przygotowywania posiłków jak również jej centralne położenie, powoduje, że życie rodzinne i towarzyskie skupia się w około niej. Warto i należy więc wygospodarować miejsce w naszej kuchni na taki mebel. Przy jednoczesnym zamontowaniu w niej zlewozmywaka, kuchenki czy lodówki i podniesieniu blatu od strony salonu lub jadalni oraz ustawieniu stołków, tworzymy swoiste centrum dowodzenia ;) w naszej kuchni.

projekty kuchni

projekty kuchni

Również sam układ kuchni, np w L sprawia, że nasza kuchnia otwiera się na innych domowników i korzystanie z urządzeń, szafek i innych mebli kuchennych staje się wygodniejsze i bardziej dostępne. Otwarte kuchnie oczywiście łatwiej jest osiągnąć i zaprojektować przy większych przestrzeniach ale i w niewielkich kuchniach efekt otwartości może być równie ciekawy a niekiedy wręcz wskazany dla ludzi ceniących wolne przestrzenie i nielubiących bycia zamkniętymi ścianami.

projekty kuchni

Kuchnie zamknięte

Obalamy mit, że zamknięte kuchnie to wyłącznie domena odludków i osób dla których obecność w kuchni, to wymuszona konieczność. Zamknięcie kuchni doceniają również gospodynie, które cenią sobie możliwość przygotowywania posiłków w spokoju i bez zbędnych oczu domowników. Taka kuchnia nie przeszkadza także w życiu rodzinnym lub towarzyskim i zorganizowana osoba, spokojnie poradzi sobie z jednoczesnym przygotowywaniem posiłków i byciu w centrum wydarzeń. Kiedy reszta rodziny ogląda ciekawy i pasjonujący film, osoba w kuchni, może w spokoju wykonywać konieczne czynności - przygotować posiłek, gotować, zmywać po posiłku. 

W kuchni zamkniętej warto też pomyśleć o stole, stoliku lub miejscu gdzie pozostali domownicy mogą wspólnie spędzić czas. Taki kuchnie możemy traktować wręcz jak mini pokój i miejsce na szybki posiłek w rodzinnym gronie.

projekty kuchni

projekty kuchni

Pozostawiając Państwu możliwość wyboru, odpowiedniej dla warunków i osobistych preferencji, aranżacji kuchni, pamiętajmy o tym, że panująca obecnie moda na otwarte kuchnie, nie może decydować o jednego z dwóch powyższych wariantów zagospodarowania powierzchni w kuchni. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz