3 grudnia 2016

Okno w kuchni – umiejscowienie, aranżacja i dekoracja


Okno w kuchni to jeden z najważniejszych elementów. Daje dzienne światło, rozświetla pomieszczenie i tworzy miłą, domową atmosferę. Jednak gdzie najlepiej umiejscowić okno, by jednocześnie dobrze się prezentowało, stanowiło element spójnej aranżacji i było jak najbardziej funkcjonalne? Poniżej znajdziesz kilka rad, które mogą się przydać podczas urządzania domu.

Co umieścić pod oknem?

Jeśli masz całkowicie pustą kuchnię, pierwszym pytaniem, które się nasuwa, jest: co umieścić pod oknem? W tym przypadku nie warto kierować się jedynie zdjęciami z katalogów oraz portali internetowych. Trzeba przede wszystkim przemyśleć koncepcję całej przestrzeni i zastanowić się, jakie rozwiązanie będzie praktyczne. Najlepszą opcją wydaje się umieszczeniem pod oknem blatu bądź stołu, jeśli ten drugi będzie stał w kuchni, a nie na przykład w jadalni. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: do krojenia, przyrządzania posiłków, a potem ich jedzenia z pewnością przyda się dzienne światło.


Jednakże, patrząc na najnowsze trendy i domy urządzone choćby w skandynawskim stylu, coraz więcej osób decyduje się umieścić zlew pod oknem. Takie rozwiązanie również wydaje się być dobrym i funkcjonalnym wyjściem, zwłaszcza jeśli przez okno widzimy front domu bądź chociażby ogródek, gdzie bawią się dzieci. Z pewnością zmywanie naczyń przy takiej dawce światła również będzie znacznie przyjemniejsze. Najczęściej wówczas rezygnuje się z parapetu, a wykorzystuje nieco blat za zlewem. Tam można postawić chociażby zioła.

Cokolwiek zdecydujesz się umieścić pod oknem, musisz pamiętać o tym, by mogło się ono swobodnie otwierać. To szczególnie istotne, jeśli wybierz zlew. Należy wtedy wybrać baterię tak, by nie przeszkadzała ona w otwieraniu skrzydeł okna na oścież.

Dekoracja okna

Dekoracja okna kuchennego może spędzać sen z powiek. Z jednej strony jest to miły akcent, który sprawia, że kuchnia będzie utrzymana w tym samym stylu, co reszta domu, ale z drugiej duży kłopot, ponieważ jest to pomieszczenie, która najszybciej się brudzi. Gotowanie i smażenie nie sprzyjają utrzymywaniu czystości. Dlatego niektórzy rezygnują z jakiegokolwiek osłaniania okien, pozostawiając je pustymi. Takie rozwiązanie sprawdza się chociażby w nowoczesnych wnętrzach.


Jeśli jednak chcesz czymś przysłonić okno, ale jednocześnie obawiasz się zawieszania firanek, które potem trzeba by było często prać, możesz zdecydować się na gorący hit aranżacji wnętrz, czyli rolety rzymskie, nazywane także roletami dzień-noc. Dobrym pomysłem jest też przylepienie na część okna dekoracyjnej folii, na przykład z witrażem, choć należy pamiętać, że taka dekoracja zabierze trochę światła.

Aranżując przestrzeń kuchenną, pamiętaj, że okno ma być przede wszystkim funkcjonalne. To najważniejsze źródło światła, dlatego zaaranżuje je tak, aby Tobie było jak najwygodniej. Umieszczanie zlewu pod oknem jest modne, prezentuje się ciekawie, ale nie zawsze musi być odpowiednim rozwiązaniem. Natomiast ozdabiając okno, miej na uwadze praktyczny wymiar kuchni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz