28 listopada 2016

Jak przygotować dom do zimy?Już spadające liście pod koniec października oraz pierwsze przymrozki na początku listopada powinny nam uświadomić, że nieuchronnie zbliża się zima. Nawet jeśli przepadasz za tą porą roku i doceniasz jej uroki, koniecznie musisz wziąć pod uwagę również problemy, jakie ze sobą niesie i przygotować się do nich. Zobacz, jakie domowe prace wykonać przed nadejściem prawdziwej zimy.

1. Szczelne okna i drzwi

Niestety wraz ze śniegiem i mrozem znacząco zwiększają się rachunki za ogrzewanie oraz prąd. Nie da się uniknąć tej sytuacji, jednak można znacząco zminimalizować nieprzyjemność płacenia wyższych opłat. W jaki sposób? Przede wszystkim zadbaj o szczelność okiem oraz drzwi. Sprawdź, czy w Twoim domu nie ma przypadkiem miejsc, gdzie ucieka ciepło. Możesz uszczelnić je za pomocą specjalnej pianki. Są poduszki, które kładzie się na parapetach, aby przez okna nie dostawało się zimno. Mają one również funkcję dekoracyjną.

2. Komin

Przed sezonem grzewczym należy zadbać o czystość komina. Kominiarz bowiem to nie tylko zwiastun szczęścia i dobra wróżba, ale przede wszystkim człowiek, z którym powinniśmy widzieć się co roku. Zbierająca się w kominie sadza może ulec zapaleniu, doprowadzając do bardzo niebezpiecznego pożaru. Ponadto palenie w kominie, który zaszedł sadzą, jest nieekologiczne.

3. Szczeliny

Przy gruncie, drzwiach czy wejściu do piwnicy tworzą się czasem małe szczeliny, przez które mogą przejść nie tylko małe owady, ale także myszy i szczury. Gryzonie wraz z nadejściem mrozów zaczną szukać domostw, w których mogłyby się schronić. Jeśli chcesz uniknąć ich wizyty, zawczasu zabezpiecz dom.

4. Pokrycie dachu

Mówiąc o szczelinach, warto wspomnieć też o szczelności dachu. Sprawdź, czy pokrycie jest nienaruszone i upewnij się, że nie musisz niczego naprawić. Każdy ubytek w pokryciu dachowym może spowodować duży problem.

5. Piec i instalacja C.O.

Jeszcze zanim rozpoczniesz grzanie w domu, zobacz, jak prezentuje się piec i czy nie ma żadnych usterek, którymi trzeba się zająć. Odpowietrz także kaloryfery oraz zadbaj o czystość kominka, jeśli masz go w domu. Zimą będzie przyjemnie ogrzać się przy żywym ogniu.

6. Ogród

Na koniec należy jeszcze wyjść na ogród i zrobić ostatnie jesienne porządki. Jeśli myślisz, że zalicza się do nich wyłącznie grabienie liści, jesteś w błędzie. Ogród też musi być dobrze przygotowany do zimy. Zacznij od wyłączenia zewnętrznych ujęć wody, schowaj węże ogrodowe. Następnie usuń z tarasu czy parapetów kwiaty oraz niepotrzebne przedmioty. Zabezpiecz rośliny przed mrozem, jeśli tego wymaga ich uprawa. Oczyść też dokładnie rynny z liści, gałęzi i owadów.

Już niedługo przyjdzie zima, a wraz z nią przyjemna, świąteczna aura, która swoim ciepłem potrafi ogrzać nawet najzimniejsze miesiące. Przygotuj się, by mroźna pora roku nie zaskoczyła Cię żadnymi przykrymi niespodziankami.

1 komentarz:

  1. Bardzo mi się podoba taka kuchnia, fajne jest to, że jest duża i przestronna, w mojej np. ciągle brakuje miejsca, co jest irytujące. Obecnie przeglądam nowe mieszkania na sprzedaż wrocław krzyki i mam nadzieję, że znajdę coś taniego i z dużą kuchnią :) pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń