21 kwietnia 2015

Kolory w kuchni

Kolory nie tylko mogą optycznie zmienić rozmiar pomieszczenia, działają również na nasze zmysły 

i wpływają na samopoczucie. Przez lata nie doceniano siły kolorów i tego jak duże znaczenie ma odpowiedni dobór barw w naszym otoczeniu.

Stosując się zaledwie do kilku zasad możemy uniknąć dekoratorskiej wpadki i przez długie lata cieszyć oczy wymarzoną, funkcjonalną i piękną kuchnią.

W najlepszej sytuacji są właściciele dużych przestronnych kuchni, którzy nie muszą stosować żadnych sztuczek by wizualnie powiększyć powierzchnię i mogą się jedynie kierować walorami estetycznymi. Jednak nawet w tym przypadku sugerowałabym zapoznanie się z symboliką poszczególnych kolorów.



Biały – jest barwą neutralną, meble kuchenne w tym kolorze optycznie powiększą pomieszczenie, jako że jest doskonałym tłem możemy zaszaleć kolorystycznie przy wyborze blatów, ścian ( w tym także ściany między górnymi a dolnymi szafkami) i wszystkich dodatków.

Białe meble kuchenne są bardzo uniwersalne, ponieważ przy pomocy różnokolorowych dodatków możemy zmieniać kuchnię w nieskończoność.
Kolejną propozycją jest biel połączona z fioletem, co doskonale sprawdzi się w małym wnętrzu, ponieważ biały optycznie powiększy kuchnię, zaś drugi kolor doda jej wyrazistości.

Czarny- to kolor luksusu i bogactwa doskonale sprawdza się jako kolor mebli kuchennych samodzielnie, lub w połączeniu z klasyczną bielą. Takie zestawienie sprawi, 

że pomieszczenie będzie wydawało się większe. Natomiast czarne meble połączone z krwistą czerwienią będą wyglądały bardzo luksusowo, ponadto czerwień wzmaga apetyt, więc jest doskonałą barwą do kuchni.W tym wypadku należy jednak wziąć pod uwagę, że czarne lakierowane meble bądź wykonane z czarnego szkła są bardzo wymagające, widać na nich najdrobniejszy pyłek i każdą kroplę.


 

Natomiast łącząc czarny lakier ze wszystkimi odcieniami fioletów uzyskamy niepowtarzalne, eleganckie i bardzo ekskluzywne wnętrze. W takim zestawieniu doskonale sprawdzają się grafiki wykonane na szklanych frontach kuchennych np.motywy kwiatowe, lub nieregularne figury geometryczne. Jeśli jednak mocno zaakcentujecie fronty nie należy przesadzać z kolorowymi dodatkami. Do czerni
 i fioletów doskonale pasuje się srebro.


Limonka– jest odcieniem zieleni, który kojarzy się z nadzieją i spokojem. Ten modny kolor sprawi, że kuchnia będzie wyglądać na większą, przestronniejszą i jasną. Jak każdy odcień zieleni jest symbolem nadziei. Limonka dodatkowo wpływa relaksująco i dodaje energii. Doskonale komponuje się z bielą, czernią i pomarańczem, a także fioletem.

 W kuchni najlepiej wygląda z białym, czarnym. lub pomarańczowym blatem. W tym wypadku kolor ścian najlepiej jeśli pozostanie biały. 




Czerwony- pobudza zmysły, dodaje energii, wyostrza apetyt, smaki i zapachy. Czerwień jest doskonałą barwą do kuchni, jednak należy uważać ponieważ nieumiejętnie użyta może zmniejszyć i przytłoczyć pomieszczenie. Czerwone meble doskonale sprawdzą się w dużych kuchniach, w mniejszych bezpiecznej jest zastosować ten kolor w postaci dodatków.

 

Fiolet- to symbol godności, wolności i elegancji - tak właśnie prezentują się kuchnie z fioletową zabudową, a jaki mają wpływ na domowników? Kolor ten działa kojąco na układ nerwowy, wprowadza w stan zadumy i spokoju, jest wskazany dla osób zaganianych i żyjących w stresie.W zależności od nasycenia i barwy może zmniejszać, lub powiększać wizualnie przestrzeń.

Ciepłe barwy sprawiają, że mieszkanie staje się przytulne, ale też mniejsze, zimne dodają elegancji i powiększają.
Wszystkie kolory ziemi, a więc brązy od bardzo jasnych po prawie czarne w ciepłych odcieniach sprawią że kuchnie będą przytulne.
Czy mniejsze ? W tym wypadku decydującą rolę odgrywają słoje ich kolor, układ 
 i wzór, oraz projekt mebli.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz