28 kwietnia 2015

Kuchnia w stylu Shabby Chic

Kuchnia w stylu Shabby Chic jest przytulna i ciepła, pastelowe barwy i przewaga bieli w różnych jej odcieniach dodają „starego szyku”. Shabby Chic bardzo przypomina wnętrza rustykalne, jednak kolorystyka jest zupełnie inna, mówi się, że jest to biały styl rustykalny. Najważniejsze są
 w tym stylu ciepłe, jasne kolory: biel, beż, ciepły, subtelny róż, pastelowa zieleń i jasne szarości.
shabby chic

 
Meble mogą pochodzić z różnych epok, a elementem łączącym je jest kolor najczęściej biały, brudna biel, poprzecierana imitująca zdartą farbę, przez którą prześwitują poprzednie warstwy. Ważne są również dodatki, porcelanowe i fajansowe talerze, pomalowane metalowe bibeloty np.: dzbanek, lampa naftowa, miniaturowe wiaderka na żywność itd. Podobnie jak w stylu rustykalnym na ścianach zawieszamy porcelanowe, lub fajansowe talerze ozdobne, zaś w kredensie, lub przeszklonej szafce powinien się znaleźć romantyczny serwis do kawy. Koronki i kwieciste tkaniny doskonale sprawdzą się w postaci zasłon i obrusu.
W kuchni Shabby Chic będzie również mile widziany babciny kredens z widocznymi obtarciami, przeszklonymi szafkami i fikuśnym wykończeniem.
stary kredens kucnenny
 
W sprzedaży są dostępne nowe meble specjalnie postarzane, można również kupić pięknie odmalowany mebel i pobawić się samemu w postarzanie, lub zlecić to fachowcowi, jednak taka usługa będzie słono kosztować.
 
Urządzając kuchnię w tym stylu należy bardzo uważać by nie zagracić pomieszczenia i nie przytłoczyć go dodatkami. W tym wypadku umiar jest bardzo wskazany, ponieważ tradycyjne pomieszczenia shabby Chic są dosłownie przepełnione bibelotami, meblami i koronkowymi ozdobami co wprowadza artystyczny chaos i optycznie zmniejsza powierzchnię.
 
Aranżacja kuchni w stylu shabby chic nie musi oznaczać pięknej, stylowej, zabytkowej i niestety niefunkcjonalnej kuchni. Wiele osób decyduje się na„stary szyk” w nowej odsłonie, polegający na montażu nowoczesnych sprzętów kuchennych i mebli na wymiar w kolorze białym, lub beżowym z pięknymi stylowymi frezami, przeszklonymi górnymi szafkami nawiązującymi do starych witrynek.
meble kuchenne shabby chic

Zaokrąglone okno, piękne przeszklone i podświetlone szafki górne, frezowane fronty, oraz stylizowane uchwyty meblowe, sprawiły, że ta kuchnia idealnie wpisuje się w klimat starego szyku.
Kolejna propozycja to białe meble robione na zamówienie,  z przeszklonymi szafkami górnymi i frezowanymi frontami szafek dolnych, oraz zabudową kuchenki i okapu imitującą stary kredens, do tego modna wyspa kuchenna zachowana w stylu Shabby Chic i wymyślne romantyczne krzesła.Aby nie zaszufladkować naszej kuchni do Shabby Chic i po jakimś czasie z łatwością przeprowadzić w niej metamorfozę, możemy zamówić meble w kolorze białym we współczesnym stylu. Tak naprawdę do zaaranżowania kuchni Shabby Chic najbardziej potrzebujemy przeszklonego miejsca na porcelanowe dodatki, czyli kilku górnych szafek imitujących stare witrynki, stylowych uchwytów, które zawsze można zmienić na nowoczesne, zasłon w pastelowych barwach i bibelotów opisanych wcześniej.
Ta sama kuchnia po wymianie zasłon na roletę po dołożeniu nowoczesnych ozdób w odważnych kolorach nabierze zupełnie innego charakteru
białe meble kuchenne
 W tym wypadku wystarczy wymienić abażury metalowe na kwieciste, powiesić koronkową firankę i zasłony w pastelowych barwach, by zmienić kuchnię w Shabby Chic.

meble do kuchni
Osobiście polecałabym zamawiając meble do kuchni zastosowanie tylko kilku elementów charakterystycznych dla stylu shabby chic, zaś stylizacji dokonać w oparciu o dodatki, które są znacznie tańsze niż wymiana mebli.
Pamiętajmy im bardziej neutralna zabudowa kuchni tym łatwiejsza będzie metamorfoza.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz