29 kwietnia 2013

Jaki okap kuchenny wybrać?

Okap kuchenny jest kolejnym niezbędnym urządzeniem w kuchni. Prawidłowo zamontowany i sprawny okap w kuchni, odpowiedzialny jest za pochłanianie przykrych zapachów, eliminację wilgoci i zapobiega parowaniu szyb i wewnętrznych elementów szafek kuchennych.


Wybór idealnego okapu nie jest wcale tak prosty, więc kilka porad i wskazówek może przydać się podczas modernizacji starej lub urządzania nowej kuchni.
Pierwszą informacją dla mniej zorientowanych osób, jest zasadniczy podział na dwa rodzaje okapów, czyli na po pochłaniacze oraz wyciągi. Podstawową różnicą w ich działaniu jest sposób eliminacji zapachów. Pochłaniacz, jak wskazuje sama nazwa, wchłania przykre zapachy do swojego wnętrza, gdzie najpierw oczyszczane jest z tłuszczu, a następnie powietrze za pomocą filtrów węglowych oczyszczane jest z dymów i zapachów.  Czyste powietrze trafia spowrotem do kuchni. 
Wyciąg jest prostszym ale jednocześnie wydajniejszym rozwiązaniem. W tym przypadku zanieczyszczone powietrze jest zasysane do wyciągu i w dalszej kolejności usuwane poprzez kanały wentylacyjne na zewnątrz domu lub mieszkania. Plusem tego rozwiązania są również niższe koszty eksploatacji i brak konieczności wymiany filtra węglowego. Natomiast minusem wyciągów jest bezwzględna konieczność połączenia bezpośredniego z naszą instalacją wentylacyjną - co nie zawsze jest możliwe. Często wymagane jest dodatkowe ujście wentylacyjne, wyrównujące ciśnienie wewnątrz kuchni. 

Przechodząc do bardziej szczegółowego podziału, rozróżnić możemy następujące rodzaje  okapów:

Okapy kominowe - najczęściej spotykane w naszych kuchniach, są bardzo wydajne, połączone bezpośrednio z wentylacją i przytwierdzone do ściany 


okapy kuchenne kominowe


okapy kuchenne kominowe

Okapy wyspowe - droższe rozwiązanie ale również bardzo wydaje, także estetyczne, z głównym przeznaczeniem do montażu w kuchni z wyspą


okapy kuchenne wyspowe

okapy kuchenne wyspowe

Okapy teleskopowe - stosowane w małych kuchniach, montowane w zabudowie mebli kuchennych i działają na zasadzie szuflady, po wysunięciu i uruchomieniu zwiększają obszar swojego działania


okapy kuchenne teleskopowe

Okapy podszafkowe - montowane pod szafkami czyli idealne dla mniejszych kuchni, jednak mało wydajne, a tym samym wskazane dla kuchni w których niewiele się gotuje


okapy kuchenne podszafkowe

Okapy szafkowe - montowane w zabudowach, przy czym są dość wydajne i jednocześnie są również estetyczne


okapy kuchenne szafkowe

okapy kuchenne szafkowe

Okapy narożne - do zamontowania w narożach kuchni, wydajne i  w swoim działaniu są podobne do okapów kominowych


okapy kuchenne narożne

Okapy uchylne - sposób działania bardzo zbliżony do działania okapów teleskopowych, z tą różnicą, że działają w momencie uchylenia 


okapy kuchenne uchylne

Okapy blatowe - rzadziej stosowane, montuje się je bezpośrednio nad blatem kuchennym za pomocą ramienia 


okapy kuchenne blatowe

Okapy rustykalne - często spotykane w kuchniach klasycznych i aranżacjach kuchni w stylu rustykalnym

okapy kuchenne rustykalne

Wspomnieć należy również o dostępnych wymiarach okapów kuchennych. Standardowe to te o wymiarach 60,70,90 centymetrów i dopasowujemy je do wymiarów naszej kuchenki. Na rynku dostępne są również okapy o innych wymiarach, więc dostosowanie odpowiedniego wymiaru nie powinno być dużym problemem - niezależnie od tego czy szukamy okapu o wymiarach 50 cm czy też 120 cm. 

Podobnie z cenami, mamy spory ich wybór w zależności od naszych możliwości finansowych. Te najtańsze kupimy już za ok 100pln. Cena najdroższych może kształtować się na poziomie nawet kilkunastu tysięcy złotych. 

Na koniec, przed zakupem idealnego dla nas okapu, musimy dokładnie sprawdzić parametry - zarówno pod względem wydajności jak i hałasu. Wydajności okapów kuchennych mierzy się w m3/h i za wydajny uważać możemy okap, pochłaniający ok sześciokrotną pojemność kuchni w ciągu jego godziny pracy. 
Poziom hałasu uzależniony jest natomiast, zarówno od jakości wykonania i użytych do produkcji okapu materiałów, jak i również od prędkości pracy - do regulacji której używamy pokrętła/przełączników trybu pracy i prędkości.

Większość okapów posiada też wbudowane oświetlenie i w zależności od modelu, może zawierać zarówno klasyczne rozwiązania w postaci oświetlenie LED, jak i bardziej designerskie pomysły - możliwe do wykorzystania w aranżacji kuchni.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz