20 czerwca 2015

Salon połączony z kuchnią

salon_z_kuchnią

Salon z kuchnią to temat, który powraca jak bumerang, częściowo za sprawą mody, a częściowo z konieczności. W nowoczesnym budownictwie bardzo często zdarza się, że zamiast tradycyjnej, samodzielnej kuchni  mieszkania posiadają aneks kuchenny.

Są tacy, których cieszy takie rozplanowanie przestrzeni dziennej i tacy, którzy za wszelką cenę chcą oddzielić część kuchenną.

Wady i zalety kuchni połączonej z salonem

salon_z_kuchnią1

Zalety otwartej przestrzeni dziennej

Osobiście jestem zwolenniczką takiego rozwiązania, gdyż otwarta przestrzeń dzienne zbliża do siebie wszystkich domowników, ponadto osoba, która spędza najwięcej czasu w kuchni ma szansę uczestniczyć w życiu rodzinnym i towarzyskim kiedy przyrządza smakołyki dla swoich gości.
 Salon otwarty na kuchnię sprawia, że gotowanie posiłków można połączyć z innymi czynnościami np. porządkami, czy oglądaniem telewizji w rodzinnym gronie. 
W nowoczesnych wnętrzach coraz częściej zamiast tradycyjnych zamkniętych na przestrzeń dzienną kuchni powstają aneksy kuchenne, które po pierwsze zajmują zdecydowanie mniej miejsca, są bardzo funkcjonalne,
 a odpowiednio zaaranżowane stanowią spójną całość
 z salonem.

Wady aneksu kuchennego 

Do wad otwartej przestrzeni kuchennej z pewnością można zaliczyć mniejszą powierzchnię roboczą, ponieważ założeniem aneksu kuchennego jest oszczędność miejsca. Kolejnym minusem takiego rozwiązania jest konieczność utrzymywania stałego porządku w kuchni. Wielu osobom wydaje się naturalne, że po skończonym posiłku naczynia myjemy i odkładamy na miejsce, jednak w domach, w których mieszkają małe dzieci różnie to bywa. W tym przypadku otwarta przestrzeń może być uciążliwa dla osoby, która dba o porządek w domu.

Jak zaaranżować spójną i funkcjonalną przestrzeń dzienną?

kuchnia_z_salonem
 Jak już wspomniałam aneks kuchenny powinien korespondować zarówno stylistycznie jak i kolorystycznie
 z salonem. Nie namawiam nikogo do konsekwentnego powtarzania wszystkich kolorów i wzorów, ale do zręcznego połączenia ich, tak by granica między salonem, a kuchnią była jak najmniejsza, a jednocześnie widoczna.
Kuchnia chociaż połączona z salonem musi być funkcjonalna, a więc posiadać meble na wymiar, ponieważ na tak małej powierzchni ważne jest wykorzystanie każdego centymetra, wszystkie niezbędne sprzęty kuchenne, oraz jeśli jest to możliwe wyspę kuchenną, albo barek. Nie jest to oczywiście koniecznością, ale dzięki temu elementowi mebli kuchennych możemy ukryć zlewozmywak, który nie zawsze jest pusty, i najczęściej używany fragment blatu. 
Przestrzeń rozplanowana w ten sposób sprawia wrażenie idealnie wysprzątanej mimo, iż w kuchni pozostaną talerze po obiedzie, czy kubek po kawie z perspektywy salonu nikt tego nie zobaczy.
Spójne wnętrze nie musi być nudne, a meble w salonie nie powinny być kontynuacją zabudowy kuchennej. Aranżując otwartą przestrzeń nie musimy sztywno trzymać się tych samych kolorów, wzorów i tkanin. Najważniejsze by wszytko do siebie pasowało, oczywiście mocny akcent kolorystyczny w salonie jest jak najbardziej wskazany pod warunkiem, że będzie to jeden, lub dwa  dodatkowe kolory, a nie cała paleta.
Aby wnętrze było spójne i obie części ze sobą współgrały wystarczy zorganizować " strefę przejściową", czyli niewielką przestrzeń na której salon będzie zaglądał do kuchni, lub odwrotnie. Jest to powierzchnia, gdzie można powtórzyć tapetę, bądź tkaninę zastosowaną w salonie, lub inny detal, który zaznaczy że jest to jedno pomieszczenie.
Najczęściej spotykanymi "łącznikami" kuchni z salonem są wyspy kuchenne, podwyższone barki i  bufety, a także niewielki kącik jadalniany łączący obie strefy.
W większości domów i mieszkań z aneksem kuchennym jest utrzymana jednolita kolorystyka, podobne gatunki drewna itp. Nie bójmy się jednak kontrastów, jeśli marzymy o białych meblach w salonie i czerwonej, lub limonkowej kuchni te dwa kolory będą razem świetnie wyglądać i ożywią wnętrze.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz