 |
angielska kuchnia |
Kuchnie w stylu angielskim odzwierciedlają wyspiarskie zamiłowanie do tradycji, wygody i sprawdzonych rozwiązań.
Większość kuchni w tym stylu jest do złudzenia podobna, w przeważającej dlatego w typowej angielskiej kuchni króluje biel,
a głównym materiałem używanym do stworzenia mebli jest drewno. Do cech charakterystycznych kuchni angielskich należą białe meble
z naturalnego drewna, frezowane fronty kuchenne, przeszklone szafki wiszące i świeże aromatyczne zioła na kamiennym blacie kuchennym. W żadnej z tych kuchni nie może zabraknąć mini szufladek sąsiadujących z górnymi szafkami, w których Anglicy przechowują liczne przyprawy i drobiazgi.
Charakterystyka mebli kuchennych w stylu angielskim
 |
angielska kuchnia |
Jak wspomniałam na wstępie cechą charakterystyczną
angielskich kuchni są białe, drewniane i pięknie frezowane dolne szafki kuchenne, oraz przeszklone górne, które nierzadko są ozdobione stylową kratownicą. Uroku i angielskości dodają również miniaturowe szufladki, bez których żadna angielska pani domu nie wyobraża sobie przechowywania suszonych ziół, drobnych akcesoriów kuchennych i leków. Szkło wykorzystywane w wiszących szafkach jest najczęściej przezroczyste, bywa również dymione, ale nigdy mleczne w przypadku klasycznej angielskiej zabudowy. Narodowa duma, zamiłowanie do tradycji, tytułów szlacheckich i wielowiekowych budynków sprawiają, że wyspiarskie wnętrza są odzwierciedleniem nie tylko duszy właściciela domu, ale całego narodu.
Kolorystyka w kuchni angielskiej
 |
angielska kuchnia |
Angielska
zabudowa kuchenna ma najczęściej kolor biały, ecru, lub magnolii, rzadziej spotykamy szafki w naturalnej barwie drewna, kontrast najczęściej stanowi blat kuchenny, który w większości domów jest wykonany z czarnego granitu, lub jego imitacji. Jak widać meble do kuchni w stylu angielskim są utrzymane w bardzo neutralnych barwach. Akcentem kolorystycznym są najczęściej dodatki w postaci kafelków na ścianie ponad blatem, podłoga i ukochane kwieciste dywany, które Anglicy przemycają również do swoich kuchni. Wyspa kuchenna jest nieodzownym elementem wyspiarskiej zabudowy, większość z nich wygląda dokładnie tak samo, ponieważ angielski tradycjonalizm wygrywa z nowoczesnym designem i światowymi trendami w aranżacji wnętrz. Kuchnia w tym stylu powinna być przede wszystkim funkcjonalna i wykonana na tyle porządnie by przetrwała wiele, wiele lat. Ściany w kuchni angielskiej w przeciwieństwie do szafek kuchennych mogą mieć najróżniejsze kolory, gdyż do neutralnej zabudowy pasuje dosłownie wszystko. Najczęściej spotykanymi barwami są błękity, szarości, beże i brązy.
Okap, kuchenka i inne AGD w kuchni angielskiej
 |
kuchnia angielska |
Oli większość ludzi na całym świecie zamawiając meble na wymiar kupuje nowoczesny okap teleskopowy, który jest ukryty w specjalnej szafce, lub piękny nieco futurystycznym ze stali nierdzewnej połączonej ze szkłem hartowanym, o tyle Anglicy decydują się na ukrycie go w tradycyjnej obudowie okapu kominowego, który służył wyspiarzom od stuleci. Większość kuchni w Anglii nie posiada typowej płyty do gotowania, a kuchenki wolnostojące z sześcioma, lub ośmioma palnikami, oraz wbudowanym grillem i tosterem.
Mimo zamiłowania do tradycji Anglicy cenią sobie wygodę i funkcjonalność dlatego w żadnej wyspiarskiej
kuchni nie może zabraknąć zmywarki, mikrofalówki i pralki.
Dodatki w kuchni angielskiej
W żadnej
angielskiej kuchni nie może zabraknąć świeżych ziół, dlatego też na większości blatów stoją typowo angielskie i rzadko spotykane w innych krajach ceramiczne i porcelanowe stojaki stojaki na zioła. Ponadto angielskie zamiłowanie do bibelotów i porcelanowych figurek sprawia, iż w tamtejszych kuchniach możemy spotkać nietypowe dla innych krajów ozdoby. Na Wyspach brytyjskich nikogo nie dziwią na kuchennych półkach i parapecie fajansowe świnki, koguciki czy popularne irlandzkie krasnale, które podobno przynoszą szczęście i w żadnym wyspiarskim domu nie powinno ich zabraknąć. Wnętrza przeszklonych szafek wiszących kryją natomiast liczne imbryki, dzbanki do parzenia herbaty, filiżanki i cukierniczki, których można znaleźć naprawdę wiele w angielskich kuchniach.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz