23 lipca 2015

Zioła w kuchni


zioła w kuchni
półka na zioła

Świeże zioła w kuchni w naszym kraju dla wielu osób są bardzo egzotycznym pomysłem, tymczasem Anglicy, Włosi czy mieszkańcy Półwyspu Skandynawskiego nie wyobrażają sobie kuchni bez zapachu bazylii, lub mięty. W nowoczesnych zabudowach kuchennych istnieje możliwość wydzielenia specjalnie zaprojektowanych szafek i szuflad, które są bardzo estetyczne i służą do mini hodowli roślin.Od pewnego czasu również w Polsce za sprawą telewizji i łatwego dostępu do informacji część osób zamienia przyprawy w torebkach, które mają niewiele wspólnego ze zdrowymi ziołami wspomagającymi naturalne procesy organizmu, ponieważ są wypełnione środkami konserwującymi i wzmacniaczami smaku na samodzielnie wyhodowane rośliny.
meble na wymiar
szafka na zioła
W eleganckich nowoczesnych kuchniach bardzo często doniczka na parapecie czy blacie kuchennym nie wygląda najlepiej, dlatego zanim zostanie wykonany projekt zabudowy dobrze jest podjąć decyzję czy zamierzamy założyć mini ogródek w domu. Wówczas osoba wykonująca projekt kuchni zaproponuje kilka funkcjonalnych i estetycznych rozwiązań.

Półki na zioła


Jedną z możliwości są piękne i bardzo wygodne półki na zioła pokazane na zdjęciu nr 1, wbudowane w  ścianę i otoczone ramką w kolorze frontów kuchennych w połączeniu z soczystą zielenią roślin będą wyglądały przepięknie. Ponadto wprowadzenie do nowoczesnego pomieszczenia utrzymanego w klimacie eleganckiego chłodu ziół sprawi, że kuchnia zyska niepowtarzalny wygląd i stanie się wizytówką domu.

meble kuchenne
szuflada na zioła

Szafki na zioła

 Kolejnym doskonałym pomysłem na zorganizowanie przestrzeni na domową uprawę ziół są przeszklone szafki, w których jedna ze ścianek pozostaje otwarta. tak by rośliny miały stały dopływ świeżego powietrza, a my cudowną woń ulubionych roślin w całej kuchni.
Szafka jest integralną częścią zabudowy kuchennej dlatego o chęci jej posiadania należy odpowiednio wcześnie poinformować firmę wykonującą meble na wymiar. Oczywiście przedstawiona propozycja jest tylko jedną z wielu możliwości, dlatego warto też zastanowić się samemu, które miejsce w kuchni będzie najbardziej poręczne dla Was podczas gotowania i przedyskutować to z projektantem mebli.


Moduł na zioła


Szuflada na zioła jest doskonałym rozwiązaniem dla niezdecydowanych, ponieważ mocuje się ją na froncie szafki kuchennej i w każdej chwili można się jej pozbyć. Największym plusem takiego modułu jest możliwość szybkiego usunięcia  go z kuchni w chwili, gdy zdecydujemy, że hodowla ziół nie jest naszym powołaniem i ponownego montażu kiedy postanowimy spróbować założyć mini ogródek w domu ponownie. Ponadto w tej " kieszeni" nakładanej na szafkę możemy przechowywać inne przedmioty, papierowe ręczniki, podkładki na stół, rękawice kuchenne itp.

szafki kuchenne
stojak na zioła

Stojak na zioła

W kuchniach, w których meble są już gotowe dobrym rozwiązaniem będzie zakup stojaka na zioła, który posiada półki na kilku poziomach, na których umieszczamy doniczki z roślinami. Nie jest to oczywiście tak efektowne rozwiązanie jak szklane szafki na zioła, ale odpowiednio dobrany kolorystycznie i stylistycznie taki stojak może wtopić się w otoczenie kuchni i służyć przez długie lata.2 komentarze:

  1. Zastanawiam się czy można kupic tak urządzone nieruchomosci?Oleśnica byłaby idealnym miejscem..

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie wiem, ale w każdym domu można wykonać taką zabudowę :)

    OdpowiedzUsuń