1 maja 2013

Ergonomia w kuchni cz.II

Kontynuując kwestie prawidłowej ergonomii w kuchni (część I), przyjrzymy się możliwemu kształtowi jej zabudowy.


Na jej wpływ ma wiele czynników, poczynając do wielkości samej kuchni, poprzez kształt, skalę możliwych czynności najczęściej wykonywanych oraz indywidualny wybór aranżacji. W trakcie projektowania kuchni, uwzględnić musimy nie tylko miejsce ulokowania urządzeń ale także niezbędne odległości pomiędzy nimi. Rzecz jasna w większych kuchniach mamy zdecydowanie elastyczniejsze możliwości, co w naszym przypadku umożliwi nam łatwiejsze i wygodniejsze poruszanie się po kuchni. 

Najczęściej preferowanym ustawieniem jest zabudowa kuchni w kształcie litery U (szafki kuchenne montowane zarówno dwurzędowo jak i jednorzędowo). Również możemy zastosować układ w kształcie litery G (z dołączoną np wyspą)  lub wariant w układzie L. We wszystkich tych układach zastosować możemy z powodzeniem tzw. trójkąt roboczy, czyli funkcjonalny ciąg: lodówka - zlew - kuchenka. Spotykane czasami rozwiązania w układzie jednorzędowym są najmniej użyteczne i jeżeli nie mamy konieczności jego wprowadzenia, to szczerze odradzamy takie rozwiązanie. 


zabudowa kuchni


Zabudowa w kształcie litery U

Zabudowa w kształcie litery U
Układ z dwoma ciągami roboczymi, które rozmieszczone wzdłuż przeciwległych ścian i połączone trzecim poprzecznym. Sprzęty umieszczamy na każdej ze ścian, dając nam tym samym możliwość swobodnego a zarazem szybkiego poruszania się między poszczególnymi sprzętami. Roboczy blat kuchenny montujemy pod oknem, po to by możliwe było korzystanie z naturalnego światła dziennego. Zlew montujmy jako przedłużenie blatu roboczego lub bezpośrednio w nim. Lodówka umieszczona po przeciwnej stronie kuchenki /piekarnika, z odstępem między nimi min. ok 1m. 

Takie rozwiązanie korzystne jest w średnich i dużych kuchniach oraz kuchniach otwartych na salon. W przypadku tej ostatniej, możemy oddzielić część kuchenną od części dla gości np stołem lub ciekawie zaprojektowanym barkiem.  


zabudowa kuchni

zabudowa kuchni

zabudowa kuchni


Zabudowa w kształcie litery L

Zabudowa w kształcie litery L
Dobre rozwiązanie dla niemal wszystkich kuchni, poza tymi wąskimi i długimi, w których zastosowanie tego układu jest albo niemożliwe albo mało praktyczne. W kuchniach o bardzie proporcjonalnych wymiarach, układ w kształcie litery L będzie bardzo praktycznym i funkcjonalnym rozwiązaniem. Sprzęt rozmieszczamy na prostopadłych do siebie dwóch ścianach, zachowując jednocześnie wymagany ciąg roboczy. Lodówka ze zlewozmywakiem na jednej z tych ścian, na drugiej montujemy kuchenkę/piekarnik. Pomiędzy tymi urządzeniami montujemy blat roboczy. Rozwiązanie te wykorzystać możemy nie tylko w małej kuchni ale również przy większych powierzchniach, ustawiając przy jednej z wolnych ścian stół lub stolik do posiłków. 

zabudowa kuchni

zabudowa kuchni

zabudowa kuchni

zabudowa kuchni

zabudowa kuchni

zabudowa kuchni


Zabudowa jednorzędowa

Zabudowa jednorzędowaNajmniej korzystne i najmniej funkcjonalne rozwiązanie ale mimo wszystko często spotkane, z racji chociażby małych kuchni w naszych mieszkaniach. Podstawą sukcesu, czyli wygody pracy w kuchni, będzie odpowiednie i przemyślane ustawienie urządzeń. Cały ciąg roboczy znajdzie się wtedy na jednej ze ścian i zaczynając się od lodówki, poprzez blat roboczy, następnie zlewozmywak, kończy się na kuchence/piekarniku. Odstęp pomiędzy poszczególnymi urządzeniami nie powinien być mniejszy niż ok 1m, tak aby mieć miejsce na wykładanie produkty z lodówki (blat między lodówką a zlewozmywakiem), na miejsce do przygotowywania i obróbki produktów (blat pomiędzy zlewozmywakiem a kuchenką) i wreszcie miejsce na swobodny dostęp do garnków i ewentualne odstawienie naczyń (zaraz za kuchenką).
Ten rodzaj zabudowy świetnie się sprawdza w mieszkaniach z aneksem kuchennym i jeżeli np zamiast ściany po przeciwnej stronie, mamy przestrzeń otwartą, możemy wtedy zaprojektować barek rozgraniczający przestrzeń na kuchenną i ogólnodostępną.

zabudowa kuchni

zabudowa kuchni

zabudowa kuchni

zabudowa kuchni

rysunki http://www.budujemydom.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz