7 sierpnia 2015

Szwedzka kuchnia- czyli jak zaaranżować prostą i funkcjonalną kuchnię


meble na zamówienie
szwedzka kuchnia

Meble kuchenne w stylu szwedzkim za sprawą jednego z dużych między narodowych producentów kojarzą nam się głównie z gotowymi szafkami, które możemy dowolnie łączyć. Tymczasem szwedzkie meble kuchenne to także przepiękne zabudowy wykonywane na wymiar.



Charakterystyka kuchni w stylu szwedzkim

 

zabudowa kuchi
kuchnia szwedzka
 Jak zatem wygląda kuchnia w stylu szwedzkim? Przypomina prostotą i funkcjonalnością kuchnie skandynawskie. Do najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w szwedzkich meblach do kuchni należą:
- naturalne drewno, lub malowane na biało drewno
- płyta mdf lakierowana w połysku, lub oklejona w półmacie
- naturalny kamień, lub jego tańsze zamienniki
- stal nierdzewna
- nieodzownym elementem każdej kuchni w stylu szwedzkim są również tkaniny, najlepiej naturalne z wzorami będącymi kombinacją czerni, szarości i  bieli.

Szafki kuchenne w stylu szwedzkim

 


Szafki kuchenne  w stylu szwedzkim są połączeniem surowego, prostego wzornictwa z funkcjonalnością, która odgrywa w tych zabudowach kluczową rolę. Szwedzi kładą duży nacisk na wygodę i ergonomię, dlatego  zabudowy z tej części świata są przede wszystkim wygodne, nie posiadają zbyt wielu elementów ozdobnych,  niewygodnych, czy trudnych do czyszczenia.
Wnętrza szwedzkich szafek kuchennych są wypełnione rozwiązaniami systemowymi typu kosze na produkty żywnościowe. karuzele, windy do szafek górnych. Sprzęty AGD w kuchniach szwedzkich są wykonane ze stali nierdzewnej  i niezabudowane, dzięki którym białym i drewniane meble zyskują nowoczesny wygląd.

Drewniane szafki kuchenne w stylu szwedzkim

 

zabudowa kuchni
kuchnia szwedzka
Drewniane szafki kuchenne w stylu szwedzkim zasługują na poświęcenie ich historii kilku słów, ponieważ zawdzięczają swoje wzornictwo połączeniu stylu francuskiego przywiezionego przez Gustawa II z funkcjonalnością i prostotą stylu szwedzkiego. Drewniane fronty szafek kuchennych są zatem frezowane, lecz skromnie, przyozdobione uchwytami, ale niezbyt wyszukanymi. W czasach Gustawa II Szwecja nie należała do bogatych państw, to co pokochał we Francji było zbyt drogie dla biednego społeczeństwa dlatego wzornictwo zachwycające na francuskich salonach zostało przystosowane do warunków panujących w ówczesnej Szwecji, a następnie przez lata kuchnie szwedzkie ewoluowały zyskując wyjątkowo funkcjonalne rozwiązania będące wizytówką dzisiejszych kuchni szwedzkich.


Kolorystyka 

 

Barwy najczęściej występujące w kuchniach w stylu szwedzkim to przede wszystkim biel, szary, naturalny kolor drewna, czerń. Przewaga bieli sprawia, że pomieszczenie jest przejrzyste i rozświetlone co w Szwecji jest bardzo ważne gdyż ilość słonecznych dni w tym kraju jest kilkakrotnie mniejsza niż w Polsce. Szary, a także kolor stali nierdzewnej nadają kuchniom utrzymanym w tym stylu nowoczesny wygląd, zaś czerń pięknie kontrastuje z białymi frontami szafek kuchennych. Elementy drewniane podkreślają zamiłowanie Szwedów do naturalnych materiałów.

Podłoga i ściany w szwedzkiej kuchni

 


meble na zamówienie
szwedzka kuchnia
Podłoga i ściany w szwedzkich kuchniach najczęściej są wyłożone płytkami wpisującymi się kolorystycznie w całość zabudowy, czyli są połączeniem bieli z czernią, na ścianie ponad blatem często spotykamy malowaną na biało cegłę, bądź arkusz stali nierdzewnej, lub tradycyjne kafelki. Natomiast podłogi w kuchniach szwedzkich połączonych z jadalnią, lub otwartych na salon jest jest kombinacją jasnych płytek z deskami podłogowymi, lub w całość jest z drewna w kolorze ciemnym, który pięknie kontrastuje z jasnymi meblami.

Tkaniny w kuchni szwedzkiej

 


Tkaniny w kuchni szwedzkiej nie są zbyt wyszukane, podobnie jak cała aranżacja są proste, utrzymane w kolorach typowych dla szwedzkich wnętrz. Wzornictwo jest dowolne, zmieniające się wraz modą, jednak starannie dobrane, tak by tkaniny wprowadzone do kuchni za pomocą zasłon, obrusów i rzadko spotykanych obić na krzesłach podkreślały nowoczesny i indywidualny charakter pomieszczenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz