 |
meble kuchenne |
Na rynku dostępna jest cała gama środków do czyszczenia mebli, jedne
z nich są przeznaczone do wszystkich rodzajów frontów kuchennych, w tym także blatu, zlewozmywaka, baterii itp.
A jak wiadomo jak coś jest do wszystkiego to najczęściej nie nadaje się do niczego.
Druga grupa to profesjonalne kosmetyki do pielęgnacji zabudowy
kuchennej odrębne do frontów laminowanych i foliowanych, inne do
lakierowanych, szklanych i drewnianych. Te z kolei choć w większości
przypadków są naprawdę skuteczne, to ich wysoka cena równie skutecznie
odstrasza potencjalnych klientów, ponadto ulotki tych preparatów mają
informację, iż środek usuwa wszelkie zanieczyszczenie bez szorowana, co
niestety nie zawsze jest prawdą.
Niektóre preparaty choć działają rewelacyjnie mogą uszkodzić blat
kuchenny, zlewozmywak, bądź okleinę meblową. Na trudne plamy po
czerwonym winie, herbacie czy jagodach ciężko znaleźć na rynku skuteczny
i na tyle delikatny środek by nie obawiać się o czyszczoną
powierzchnię. Nasze babcie i mamy pamiętają czasy, w których kupienie
profesjonalnych środków czyszczących graniczyło z cudem, a mimo to ich
domy były zawsze czyste i higieniczne, zaś meble kuchenne choć dużo
gorszej jakości niż współczesne przez lata wyglądały jak nowe.
Usuwanie plam z drewnianych mebli
 |
Drewniane meble kuchenne |
Czyszcząc drewniane meble zawsze należy uważać by nie uszkodzić i nie zetrzeć warstwy lakieru ochronnego, ponieważ bez niego drewniana powierzchnia szybko ściemnieje i zwykłe mycie już jej nie pomoże. W przypadku drewna lepiej unikać silnych środków czyszczących i szorowania. W tym wypadku niezawodny jest zwykły płyn do naczyń, najlepiej nie wzbogacony balsamem do rąk. Aby dodatkowo nie zabarwić czyszczonej powierzchni kolorem preparatu najlepiej jest zrobić mieszankę 1:1 i zamoczoną w nim i dobrze odsączoną ściereczką pocierać plamę do całkowitego jej usunięcia. Stare meble, których powierzchnia jest już nadgryziona zębem czasu i mają np odbarwienia powstałe na skutek kontaktu z wysoką temperaturą, bądź alkoholem po wyczyszczeniu płynem możemy dodatkowo przetrzeć szmatką umoczoną w mocnej rozpuszczalnej kawie bez cukru. Po takim zabiegu powinny nabrać mocniejszej barwy i połysku.
Plamy, których nie można usunąć płynami i balsamami do pielęgnacji mebli
 |
zabudowa kuchni |
Ocet jest najlepszym i sprawdzonym sposobem na usuwanie plam, zacieków i osadu z kamienia. Wiele osób rezygnuje z niego ze względu na specyficzny i mocny zapach. Jednak kiedy zawiodą dostępne środki czyszczące warto spróbować. Woda z kilkoma kroplami octu nie ma tak intensywnego zapachu jak te, który czujemy po otworzeniu butelki. Ponadto jest to jeden z niewielu naprawdę nieszkodliwych środków czyszczących meble, blaty, okapy, zlewy i baterie, a co najważniejsze nie pozostawia smug i zacieków. Ważne jest jednak by nie pozostawiać go na czyszczonej powierzchni zbyt długo i zawsze spłukać czystą wodą bez żadnych dodatków, a następnie wytrzeć element zabudowy do sucha delikatną szmatką.
Plamy i zabrudzenia, których ocet nie usunął
 |
meble kuchenne |
Na stare, zaschnięte zabrudzenia, którym ocet nie daje rady warto wypróbować sodę kuchenną skropioną czystą wodą, a w przypadku takich powierzchni jak zlewozmywak, czy bateria można wykonać mieszankę octu z sodą w proporcji 1:1. Soda oczyszczona doskonale usuwa osady z wody, herbaty, soków i znienawidzony przez wszystkie panie domu kamień, który tworzy się w słabo dostępnych miejscach. Papkę powstałą z połączenia sody z wodą, lub octem pozostawiamy na kilkanaście minut na powierzchni na której powstała warstwa kamienia, a następnie spłukujemy i wycieramy do sucha.
Czyszczenie i polerowanie stali nierdzewnej
Jak już wspomniałam do usunięcia ze stali nierdzewnej osadów najlepiej użyć roztworu wody z octem, bądź w przypadku trudniejszych zabrudzeń wody z sodą. Jednak zdarza się, że na powierzchni okapu, lub płyty do gotowania pozostają smugi, których nie można usunąć. Jest to najczęściej efekt stosowania zbyt silnych środków czyszczących, bądź wpływu wysokiej temperatury.Na smugi powstałe na stali nierdzewnej najlepiej użyć jedną, dwie krople oliwki dla dzieci, lub oliwy kuchennej, którą aplikujemy na miękką szmatkę, lub papierowy ręcznik, a następie powoli wcieramy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz