Jeśli masz w sobie choć odrobinę artystycznej duszy to zapewne lubisz wokół siebie zaprowadzać "porządek" na artystyczną modłę. Lubisz otaczać się szeroko pojętą sztuką... w tym i sztuką użytkową. Jak chociażby krzesłami kuchennymi i barowymi, które same w sobie potrafią być całkiem niezłą sztuką...
Wzorów i inspiracji na tego typu meble do kuchni może być sporo, zresztą kolejni twórcy i projektanci próbują się wzajemnie prześcigać w coraz to nowszych i w coraz to oryginalniejszych pomysłach, kształtach, wzorach i materiałach wykorzystywanych do produkcji tego typu elementów wyposażenia wnętrza. Ale na taką sytuację my – odbiorcy – z całą pewnością narzekać nie możemy.
ZAKLĘTE OKRĘGI
Ciekawym motywem wykorzystanym do zaprojektowania wygodnego, a zarazem niezwykle wyglądającego krzesła barowego czy taboretu mogą być okręgi. Wzajemnie ze sobą posplatane (projekt nr 2), czy też jedynie się ze sobą stykające (projekt nr 1), z jednej strony mogą stanowić podpórkę pod stopy, z drugiej zaś – z odległości – prezentują się dość interesująco, czy wręcz intrygująco. Z całą pewnością nietypowo i oryginalnie. Takie stalowe kręgi w towarzystwie drewna lub skóry bardzo łatwo złamią nudę pomieszczenia kuchennego, choć osobiście wątpię, by osoba decydująca się na tego typu rozwiązania posiadała kiedykolwiek nudną kuchnię.
Przy wyborze podobnego projektu krzesła można w bardzo ciekawy sposób połączyć to z innymi dekoracjami kuchennymi z motywami kół i okręgów. Mogą to być odpowiednie malowidła na ścianie, bądź też zastosowanie stalowych okręgów jako elementów (np. rączek szuflad) mebli na wymiar. Należy przy tym pamiętać, że okręgi powinny być w podobnych lub zbliżonych sobie barwach.
JEDNOLITA MASA
Inną formą sztuki nowoczesnej jest wykorzystanie jednolitych powierzchni, jakby jednolitych mas o rozmaitych kształtach. Zwykle wygląda to jak forma wytłoczona z jednego większego kawałka materiału, może więc to przywodzić na myśl... po prostu rzeźbę. I tak też z całą pewnością prezentują się tego typu projekty krzeseł barowych czy też taboretów kuchennych. Bez względu na wykorzystany materiał – czy będzie to ciężki kamień bądź drewno, czy lekkie tworzywo sztuczne – z całą pewnością sprawiają one wrażenie masywnych i nieporęcznych. Ich kolorystykę można współgrać w takim przypadku z innym ciężkim elementem wyposażenia kuchni – np. z blatem, który może być wykonany z marmuru czy granitu. Zresztą tego typu materiał (lub jego imitacja) może być wykorzystana do stworzenia mebli zaklętych w taką formę (projekty nr 3 i 4).
NATURA I SZTUKA
Osoby lubujące się w naturalnych kolorach również znajdą dla siebie projekty w dziedzinie artystycznych krzeseł kuchennych. Ciekawym rozwiązaniem jest wycięcie drewnianych okręgów o różnych rozmiarach i połączenie ich w całość stanowiącą szeroką stopkę krzesła, jego wąską nóżkę oraz siedzisko. Z pozoru projekt ten (nr 5) może budzić wątpliwości, czy kręgi będące jego elementami nie poddadzą się siłom grawitacji i naciskowi osoby siedzącej – zsuwając się pod skosem i zapadając się pod sobą. Jednakże z całą pewnością dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów, a przede wszystkim dzięki odpowiedniej konstrukcji, nie powinniśmy w żaden sposób martwić się o swoje zdrowie. Prędzej powinniśmy się martwić o to, czy reszta wyposażenia kuchni będzie miała równie artystyczną duszę.
Sztuka coraz częściej, coraz chętniej, a przede wszystkim coraz odważniej wkracza na nasze salony... i kuchnie. Nie powinniśmy się tego bać. Choć bez wątpienia często są to dość odważne rozwiązania i projekty to z całą pewnością nadają one pomieszczeniu niepowtarzalnego klimatu i stanowią o jego wyjątkowości. A to może być ich silny atut.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz