31 grudnia 2014

Kuchnia skandynawska

Słynne marki pochodzące ze Skandynawii – takie jak Ikea czy Jysk – są doskonałymi przykładami na to, że północna część Europy potrafiła wykształcić własny, oryginalny i niepowtarzalny styl projektowania mebli, który to szybko i skutecznie podbił cały świat. Nic więc dziwnego, iż coraz częściej inspirujemy się projektami z tych skutych lodem krajów. Nic więc dziwnego, że coraz chętniej sięgamy po projekty kuchni na wymiar będące adaptacją typowej kuchni skandynawskiej.

PRZEDE WSZYSTKIM MINIMALIZM
Kuchnia skandynawska na wymiar bez wątpienia jest rozwiązaniem prostym. Nie ucieka się ono do udziwnionych, fikuśnych kształtów, czy też do specyficznych pomysłów, które mają wprowadzić nieco więcej fantazji do pomieszczenia kuchennego. Tutaj rządzą skromne, ale i (a może przede wszystkim) praktyczne rozwiązania. Tak więc zaznamy w tego typu meblach na wymiar prostych, nieskomplikowanych kształtów, które wcale nie wykluczają swoistego uroku. Ten ostatni uzyskujemy zresztą poprzez zastosowanie odpowiednich dodatków, które muszą się wpisywać w całą minimalistyczną formę. Nie mogą więc razić motywami nazbyt fikuśnymi, fantazyjnymi, czy jaskrawymi. Dlatego też, jeśli chodzi o dodatki z tkanin – zastosować tu powinniśmy kratę, czy też inne proste, niekoniecznie geometryczne, wzory, ale także i delikatne motywy kwiatowe.

Ów minimalizm w wykonaniu projektu kuchni skandynawskiej nie jest jedynie celem samym w sobie. Jest to również swego rodzaju droga do... maksymalnej funkcjonalności i użyteczności. Wykluczenie zbędnych zdobień (głównie chodzi tu o kształt mebli) ma służyć nie tylko nieskomplikowanej estetyce tego rozwiązania, ale i zminimalizowaniu zbędnych elementów, które mogą negatywnie wpływać na samą funkcjonalność całości projektu. A więc mają wpływać w ostateczności na jakość i komfort pracy w kuchni.

SKANDYNAWSKA KOLORYSTYKA
W rozwiązaniach rodem z półwyspu skandynawskiego powinniśmy się skupić raczej na barwach jasnych, których zadaniem jest sprawić, że kuchnia będzie jasna i przejrzysta. Mowa jest tutaj o takich barwach, jak rozmaite odcienie bieli i szarości oraz kolory: écru, różowy, żółty, niebieski, czy chociażby wrzosowy. Jeśli stosujemy w wykończeniach fakturę drewna, to będzie to bez wątpienia faktura jasna. Podobnie jest z wykończeniem ścian – jeśli zdecydujemy się na płytki imitujące cegłę, to będzie to raczej cegła bielona, aniżeli tradycyjna - bordowa. Rzadkością nie jest w tym przypadku również bielona podłoga. 

W tym wszystkim warto jednak zaznaczyć, że kuchnia skandynawska nie boi się również barw ciemnych, wręcz przeciwnie, potrafi je doskonale zestawiać (dla kontrastu) z jasnością całości. Należy się wówczas spodziewać niektórych elementów wykończeń w odcieniach chociażby ekskluzywnej czerni, czy też ciemnego brązu. Może to być zastosowane chociażby w wykonaniu ciemnych blatów kuchennych. Podobnie jest z podłogą – jak wspominaliśmy, projekty te często wykorzystują podłogę bieloną, lecz z drugiej strony nie negują one podłóg wykonanych w ciemnym drewnie. Mile widziane są tutaj również ciemniejsze wersje kamienia, takiego jak chociażby granit.

NATURA, NATURA I JESZCZE RAZ NATURA
Nietrudno zauważyć z dotychczasowego opisu, że w charakterze kuchni skandynawskiej będzie leżało korzystanie z rozwiązań naturalnych, czy też z rozwiązań korespondujących z naturą. Tak więc dominujące będą tutaj motywy drewniane – zarówno meble o fakturze drewna, czy też wykonane ze 100% drewna. Mogą tu zawitać również wspomniane kamienie (np. granit) do wykończenia podłóg, ścian, czy blatów. Jeśli chodzi o dodatki, np. obicia mebli, to mile widziana jest w tym przypadku bawełna czy len. Wszelkie inne – materiały nienaturalne, sztuczne – powinny być ukrócone do minimum. A najlepiej wykluczone zupełnie.

JASNO... I CZYSTO
Prócz naturalności, w projektach kuchni skandynawskich wybijają się na czoło dwie istotne cechy: prostota kształtów mebli i dobre naświetlenie pomieszczenia (dzięki zastosowania jasnych kolorów). Z tego wynikają kolejne ważne cechy, czy też atuty takiego projektu. Raz, że dobrze oświetlona kuchnia sprzyja przyjemnej pracy, a więc przygotowywaniu posiłków. Dwa, że w jasnej i przejrzystej kuchni lepiej widać wszelkie ewentualne zabrudzenia, a więc znacznie łatwiej jest utrzymać kuchnię w czystości. A to jest niezwykle istotna cecha dla miejsca, w którym przygotowujemy, a nierzadko i spożywamy posiłki. Tak więc w jednym projekcie otrzymujemy komplet składający się z estetyki, wygody i higieny. Chyba warto się nad tym „pochylić”?

1 komentarz:

  1. właśnie o takiej kuchni marzę! piękna, funkcjonalna i prosta:)

    OdpowiedzUsuń