5 listopada 2016

Oświetlenie w kuchni — porady



Światłocień to niezwykle ważny element kompozycji w malarstwie. Dzięki niemu obraz nabiera realizmu i wywołuje u odbiorcy odpowiednie wrażenia. Zupełnie podobnie jest w przypadku aranżacji wnętrz. Nawet najlepszy projekt nie zyska naszej sympatii, jeśli nie zostanie dobrze oświetlony. Dziś zajmiemy się oświetleniem kuchni. W jaki sposób się do tego zabrać?

Oświetlenie podstawowe

Najważniejszą rzeczą jest to, by oświetlenie podzielić na trzy oddzielnie włączane, ale uzupełniające się obwody. Pierwszy z nich to oświetlenie podstawowe. Najczęściej tę rolę pełni centralna lampa, która rozświetla miękkim światłem całą kuchnię. W przypadku dużej kuchni dobrym pomysłem jest zastosowanie trzech (lub więcej) punktów świetlnych np. na linkach lub na listwie. Światło podstawowe powinno być rozproszone, by nie oślepiało nas podczas wykonywania codziennych obowiązków. Będziemy z niego korzystać podczas sprzątania, gotowania, jedzenia posiłków i wielu innych sytuacjach, dlatego zadbaj o to, by każdy kąt kuchni został doświetlony.



Oświetlenie punktowe

Posiadając dobrze dobrane oświetlenie ogólne, możemy zająć się dalszą pracą nad doświetlaniem kuchni. Centralna lampa nie zapewni nam bowiem dobrej widoczności podczas prac na blacie. Tutaj potrzebne jest oświetlenie montowane punktowo, na przykład pod szafkami kuchennymi lub w formie kinkietu. Powinno dawać jasne, skupione światło i pomagać w bezpiecznym krojeniu, gotowaniu, smażeniu, czyli w czynnościach, do których potrzebna jest nam idealna widoczność. Światło centralne w takim przypadku nie spełni swojej roli, gdyż znajduje się za naszymi plecami. Wybierając oświetlenie blatu roboczego, koniecznie sprawdź kolor, jaki dają lampy. Powinien być jak najbardziej zbliżony do naturalnego światła słonecznego, czyli posiadać temperaturę barwową ok. 5500-6500 K. W tym świetle potrawy i składniki będą posiadały najlepiej odwzorowane barwy. Kolorowe lampy mogą wyglądać ładnie, ale sprawią, że ser stanie się czerwony, a mięso niebieskie i tak dalej. W takim przypadku gotowanie nie będzie zbyt przyjemne.



Oświetlenie dekoracyjne

Ostatnim typem światła, jakiemu warto poświęcić uwagę, to światło dekoracyjne. Jest ono ważne szczególnie wtedy, gdy posiadamy salon połączony z kuchnią. Wówczas możemy zdecydować się na panel z diodami LED. Taki panel nie jest i nie może być głównym źródłem światła w pomieszczeniu, ale bardzo dobrze się sprawdza podczas oglądania telewizji w części salonowej czy w czasie kolacji przy świecach albo spotkania z przyjaciółmi. Diody prezentują się nowocześnie, dając delikatne podświetlenie.



Dzięki tym trzem różnym typom światła, Twoja kuchnia, nawet jeśli pozbawiona okien, stanie się jasna i odpowiednio doświetlona. To ważne z punktu widzenia całej rodziny, w końcu właśnie w tym pomieszczeniu spędzamy czas, wspólnie jedząc posiłki, pijąc herbatę czy gotując. Weź pod uwagę powyższe rady i już dzisiaj przemyśl źródła światła w swojej kuchni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz