ogród zimowy |
Wiele domów posiada werandy, podobnie jak część mieszkań w blokach i apartamentach przeszkloną powierzchnię w miejscu balkonu. Przestrzeń ta bardzo często jest wykorzystywana zupełnie przypadkowo. Z werandy korzystamy najczęściej latem
i kojarzy nam się głównie z letnimi obiadami, a zimną no cóż staramy się nawet do niej nie wchodzić, ponieważ brak słońca ujmuje jej uroku i klimatu, którym nas urzeka w ciepłych miesiącach. Podobnie sprawa wygląda z przeszkolonym mini pomieszczeniem w blokach, w upalne dni omijamy je wielkim łukiem, gdyż jest tam za gorąco, jesienią i zimą ponuro, w efekcie końcowym najczęściej stawiamy tam suszarkę na pranie i jakiś fotel by zagospodarować to miejsce.
Przeszklony balkon doskonałym ogrodem zimowym
ogród zimowy |
Przeszklony balkon, czy weranda jest doskonałym miejscem na ogród zimowy, może nie będzie on zbyt duży, ale za to stworzy wyjątkową atmosferę, która głównie towarzyszy nam latem. Nie trzeba od razu kupować wielu roślin, ponadto pamiętajmy, że są to organizmy żywe, które nieustanie rosną, dlatego poustawiane zbyt ciasno po roku stworzą zarośla, które przysłonią światło dzienne,poprawiające nam nastrój, a po drugie jest ono niezbędne do życia roślin.
Jak zaaranżować ogród zimowy w istniejącym pomieszczeniu
ogród zimowy |
O ile planując rozbudowę domu o ogród zimowy, możemy zawczasu zaplanować rozmieszczenie roślin, a na tej podstawie projekt pomieszczenia, o tyle na gotowej przestrzeni musimy wykorzystać warunki takie jakimi dysponujemy. Zanim zaczniemy kupować rośliny, zastanówmy się z której strony przez cały dzień mamy najwięcej słońca i tam postawmy niższe rośliny, tak by go nie zacieniały, potem w najciemniejszej przestrzeni najwyższe rośliny typu palmy i wysokie trawy. Jeśli w naszym ogrodzie będzie bardzo dużo zieleni dobrym pomysłem jest montaż profesjonalnego systemu nawadniającego, w przeciwnym razie będziemy codziennie biegać z kilkunastoma konewkami wody, aż znienawidzimy nasz zielony raj. Kolejnym aspektem do przemyślenia jest funkcja jaką ma pełnić pomieszczenie, jeśli ma być ono typowo rekreacyjne nie wymaga zbyt wielu mebli. Istnieje jednak możliwość wkomponowania niewielkiej zabudowy meblowej z frontami np rattanowymi, które doskonale wpiszą się w całą aranżację i będą dodatkowymi schowkami w domu.
Bardzo dobrze prezentują się np ławki ze skrzyniami, które są pojemne, rattanowa, lub wykonana z płyty we wzorze morska trawa szafa wnękowa. Mini ogród zimowy możemy zaaranżować dosłownie w każdym pomieszczeniu, kuchni, salonie, lub na przedpokoju, wszystko zależy od naszej pomysłowości. Jeśli nie posiadamy odrębnego pomieszczenia na ogród zimowy doskonałym pomysłem jest stworzenie jego namiastki w jednym z pomieszczeń. Proponuję wówczas zastanowić się nad meblami na zamówienie, które uwzględnią zieloną przestrzeń, a firma wykonująca zabudowę zaprojektuje specjalne i bardzo efektowne " donice", które będą pasowały do całego pomieszczenia i wraz z roślinami tworzyły spójną całość z resztą wystroju.
ogród zimowy w kuchni |
Ogród zimowy - moda, kaprys, a może wyjście na przeciw naturze?
z nadejściem jesieni zaczyna tęsknić za kontaktem z przyrodą, zapachem kwiatów, zieloną trawą i barwami typowymi dla lata.
Jest jeszcze jedna zaleta posiadania ogrodu zimowego w domu, czy wiecie że rośliny pochłaniają dwutlenek węgla obdarowując nas tlenem. Badania dowodzą, że osoby mające częsty kontakt z roślinami są zdrowsze i weselsze od tych, które nie lubią przyrody a za swoje środowisko naturalne uważają pokój telewizyjny.
ogród zimowy w salonie |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz