Kluczem do właściwego przygotowania się do przebudowy kuchni jest staranne planowanie i wykonanie rzetelnego budżetu.
Pamiętać musimy, że sam koszt szafek kuchennych i pozostałych mebli kuchennych, to ok. 30% całości kosztów, które poniesiemy w trakcie przebudowy całej kuchni.
Zanim wydamy więc nasze pieniądze, warto poświecić czas i przygotować budżet, tak aby w trakcie trwającej modernizacji nie być zaskoczonym.
Przejdźmy zatem do szczegółów. Według amerykańskiej organizacji NKBA średnie koszty nowej kuchni, wraz z wymianą i dostosowaniem pomieszczenia, kształtują się w następujący sposób:
- koszt projektu 4%
- instalacje 17%
- sprzęt AGD i wentylacja 14%
- meble kuchenne, szafki i systemy cargo 29%
- blaty kuchenne 10%
- oświetlenie 5%
- podłogi 7%
- okna i drzwi 4%
- wykończenia ścian i sufitów 5%
- baterie i instalacyjne 4%
- inne 1%
Zlecając dowolnej firmie wykonanie modernizacji kuchni, wymagajmy dokładnych kosztów realizacji całości projektu, wraz z rozbiciem na poszczególne elementy robocizny i koszty materiałów (jeżeli koszty tych ostatnich chcemy zlecić wykonawcy). Taki budżet da nam odpowiedz - zlecamy wszystko jednej firmie czy poszczególne elementy przebudowy kuchni zlecamy dwóm, trzem firmom? Jeżeli różnice w wykonaniu danej części modernizacji będą spore, warto się zastanowić czy np. kuchnię wykona firma A, remont kuchni firma B. Takie rozwiązanie ma też swoje minusy - ewentualne opóźnienia realizacji przez firmę A, spowoduje kłopoty dla firm B i tym samym dodatkowy nowy koszt może różnić się od zaplanowanego budżetu. Reasumując, korzystajmy ze sprawdzonych i rzetelnych firm. Banał, ale często zapominamy o tym, co najczęściej kończy się zwiększonymi kosztami i dodatkowymi nerwami.
Wykonanie budżetu, to nie tylko odbiór przygotowanego indywidualnie dla nas kosztorysu robót wykończeniowych i montażowych oraz wyliczenie kosztu zakupu mebli. To również czas poświęcony na rozeznaniu rynku, dostępności i cen materiałów, analizy technicznej i warunków koniecznych do przeprowadzenia remontu (wspólnoty, spółdzielnie mają swoje regulaminy i warunki z którymi musimy się zapoznać i spełniać), ale również czas konieczny na zapoznanie się dostępnymi projektami i aranżacjami kuchni. Świetnym narzędziem w tym przypadku będzie internet, gdzie ilość dostępnych aranżacji i projektów jest gigantyczna. Polecamy zarówno strony producentów, strony ogólno-tematyczne jak i strony meblarskie - poradniki, blogi, portale społecznościowe, itd.
Aby maksymalnie trafnie oszacować koszt modernizacji kuchni i realnego budżetu, starajmy się być mało elastyczni, tak aby ewentualne zmiany miały jak najmniejszy wpływ na cenę końcową. Wykonywanie zmian w ostatniej chwili może nas drogo kosztować i mocno nadwyrężyć poziom zaplanowanych wydatków.
Na koniec. Spodziewaj się zawsze niespodziewanego, więc w kosztorysie uwzględnij taka pozycję :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz