26 lutego 2013

Ergonomia w kuchni cz.I

Ergonomia w kuchni

Codzienne czynności w naszej kuchni zajmują nam sporo czasu. Podstawowe zajęcia takie jak mycie, krojenie, gotowanie i pieczenie czy też zmywanie naczyń przebiega sprawniej w sytuacji, której niezbędny sprzęt kuchenny oraz właściwie zaprojektowane oświetlenie, oparte jest o ogólne zasady planowanie ergonomii kuchni. 


Szczególnie w wykonanych kuchniach na zamówienie wszystkie prace kuchenne muszą przebiegać bez większych problemów.


meble kuchenne



Pamiętać należy, że np codzienne gotowanie wcale nie musi kojarzyć się z codziennymi obowiązkami i problemami. Gotowanie to też przyjemność i sposób na wykorzystanie wolnego czasu oraz praktyczne połączenie potrzeb i zainteresowań. Jednak bez właściwie zaprojektowanej i urządzonej kuchni, a także zamontowania niezbędnych urządzeń kuchennych, osiągniecie tego stanu będzie trudne, wręcz nawet niemożliwe. Dlatego też podstawą jest prawidłowa ergonomia w naszej kuchni i taki dobór urządzeń AGD aby możliwe było maksymalne skrócenie czasu przygotowywania posiłków (nawet do ok 50%), jak i czasu potrzebnego na samo gotowanie lub pieczenie (oszczędność czasu ok 30%).



meble kuchenne


Nasza codzienna obecność w kuchni, wśród mebli kuchennych, przygotowywanie posiłków i niezbędne związane z nią prace, to powtarzanie wielu tych samych czynności. Codzienne przyrządzanie posiłków to powtarzanie wielu czynności. Wypakowywanie zakupów, umieszczanie w lodówce, obieranie warzyw, mycie, konieczne krojenie i kolejne powtarzalne czynności są podstawą do wykonania i urządzenia prawidłowej ergonomicznej i wygodnej kuchni. 

Sprawdzoną w praktyce jest zasada tzw. trójkąta roboczego, gdzie podstawowe i niezbędne sprzęty tworzą wierzchołki trójkąta. Właściwie ustawiona lodówka, kuchenka oraz zlewozmywak decydować będzie o skuteczności tego trójkąta. Niewątpliwie najszybciej i najbardziej efektownie osiągniemy ten stan w wyprodukowanych i zmontowanych kuchniach na wymiar. Trudniej będzie to osiągnąć w kuchniach gotowych, gdzie właściwa ergonomia jest sprawą wtórną i często nieosiągalną.



meble kuchenne


5 stref w kuchni

We właściwie zaprojektowanej, ergonomicznej kuchni wyodrębniamy następujące strefy:

- strefa zapasów (lodówka, zamrażarka i produkty)

- strefa przechowywania (naczynia, sztućce, szklanki i talerze)

- strefa przygotowywania (blat kuchenny, miski, deski, przyprawy i drobny sprzęt AGD)
- strefa zmywania (zlewozmywak, suszarka, zmywarka, kosz na śmieci)
- strefa gotowania (kuchenka, piekarnik, kuchenka mikrofalowa oraz garnki)

Powyższe strefy należy aranżować w powyższej kolejności i zgodnie ze wskazaniem ruchu zegarka (oczywiście dla osób leworęcznych i najczęściej korzystających z kuchni, strefy ustawiamy odwrotnie)



meble kuchenne


Pierwszymi czynnościami w kuchni jest wyjęcie niezbędnych rzeczy do gotowania i dlatego pierwsza powinna być lodówka oraz szafki służące do codziennego przechowywania żywności. Dalej powinno znaleźć się miejsce do wyłożenia zakupów i blat kuchenny przydatny do krojenia, czyszczenia i obierania produktów wyjętych z naszej lodówki.

Obok znajdować się powinien zlewozmywak. Tutaj myjemy i płuczemy produkty niezbędne do przygotowania posiłku. w bliskiej odległości umieszczamy kosz na śmieci i odpadki, ponieważ na tym etapie najczęściej będziemy z niego korzystać.



meble kuchenne

Na przeciw zlewozmywaka umieszczamy blat kuchenny, który konieczny będzie do przygotowania potraw przed gotowaniem. Istotne jest aby blat w naszej kuchni nie był krótszy niż 1m i jeżeli jest to możliwe, warto aby powierzchnia blatu była wystarczająca dla codziennych prac wykonywanych na nim. W innym przypadku zaburzona będzie prawidłowa ergonomia w naszej kuchni. Okolice blatu są również dobrym miejscem na umieszczenie górnego rzędu szafek kuchennych, gdzie możemy przechowywać przyprawy kuchenne - wygodne i praktyczne rozwiązanie.

Na końcu,w strefie gotowania, instalujemy kuchenkę i piecyk, a nad nimi konieczny montujemy okap kuchenny, który w wymierny sposób wyeliminuje niepożądane zapachy i uchroni nam przed przemieszczaniem ich do pozostałej części mieszkania. Jest to niezwykle ważne, szczególnie w kuchniach połączonych z jadalnią (tutaj więcej o takim rozwiązaniu). Na końcu strefy roboczej możemy umieścić kawałek blatu lub niewielki stoliczek, służący do ustawienia przygotowanych posiłków. 



W części drugiej znajdziecie informacje o modelach zabudowy kuchni i mebli kuchennych.

Więcej informacji również na stronie www.meble-do-kuchni.net

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz