31 maja 2014

Czarne meble kuchenne

Czarne meble w kuchni to dość niecodzienne rozwiązanie. Lecz czy to znaczy, że jest ono złe? Nie, jak najbardziej byłoby to błędne myślenie! Wręcz przeciwnie, takie rozwiązanie posiada wiele zalet, a dobrze wykonany projekt czarnej kuchni na wymiar potrafi robić piorunujące wrażenie. Trzeba tylko wiedzieć... co i jak!

CZERŃ W KUCHNI
Jeśli mówimy o czarnych meblach w kuchni to mamy na myśli dwie grupy tego typu projektów. Z jednej strony będziemy mówić o zupełnie czarnych meblach, bez żadnych domieszek i odstępstw od tej reguły. Z drugiej zaś strony możemy mieć na myśli także czarne meble z fakturą, bądź też ze złamaniem tej czerni poprzez domieszkę innych kolorów. Pierwszego przypadku omawiać nie trzeba, jednak o drugim można nieco wspomnieć. Mianowicie sprawdzi się on z domieszką popielatego, który w projekt mebli może być wpleciony poprzez odpowiednią delikatną fakturę. Złamaniem zupełnej czerni mebli może być również wprowadzenie ciemnej (w nieco innym odcieniu czerni) faktury drzewa (sęki, słoje itp.).

Jak zestawić takie meble z całą resztą kuchni? Tutaj musimy zastosować taktykę zachowywania równowagi. W związku z tym ściany, sufit i podłoga powinny być jaśniejsze – niekoniecznie musi być to biel, ale mile widziana będzie także złamana biel, kość słoniowa, kolor kremowy, piaskowy, mysioszary itp. Nie znaczy to jednak, że powinniśmy zupełnie wykluczyć ciemniejsze rozwiązania, wręcz przeciwnie – doskonale sprawdzi się tutaj cegła, czy chociażby olcha (np. na podłodze), jasny dąb lub calvados. Nie zapomnijmy też o tym, że czerń doskonale wygląda w połączeniu z czerwienią! Wówczas do owej elegancji czarnych mebli możemy dodać w ten sposób odrobinę emocji i temperamentu...

Warto zastanowić się jeszcze nad jedną kwestią – czy nasze czarne meble na wymiar mają być wykonane z materiałów błyszczących, czy raczej matowych. Te pierwsze z całą pewnością optycznie powiększą kuchnię, jednak należy od razu zauważyć, że będą trudniejsze w utrzymaniu czystości. Widać na nich każdy odcisk palca, więc jeśli mamy małe dzieci lub zwierzęta, to może nie być to najlepsze rozwiązanie.

DUŻA CZY MAŁA KUCHNIA?
Dobór czarnych mebli kuchennych jest zależny od takich kwestii, jak chociażby wielkość i usytuowanie naszej kuchni (podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych pomieszczeń). Jeśli mamy kuchnię małą, zamkniętą, z oknem skierowanym ku północy (będzie przez to docierać do niej mniej światła dziennego), wówczas pomieszczenie będzie zdecydowanie klaustrofobiczne... Jeśli jednak mamy do czynienia z dużą, przestrzenną, a do tego dobrze nasłonecznioną kuchnią – może to być doskonałe rozwiązanie!

JAKIE AGD?
Z racji iż w zestawieniu z czernią mebli doskonale komponować się będą detale srebrzyste i metaliczne, takie właśnie zalecane jest wyposażenie AGD. Kuchenki, zmywarki, lodówki, ale i zlewy, czajniki, opiekacze i inny osprzęt kuchenny powinien być utrzymany w tej właśnie stylistyce. Dobrze mogą się tutaj komponować również osprzęty w kolorze żywej czerwieni, czy też bordo jednak z ich dostępnością na rynku może być już nieco gorzej...



Kuchnia przybrana w czerń, czy raczej w czarne meble, jest dość nietypowym rozwiązaniem. Zdecydują się na nie zapewne tylko Ci najodważniejsi... jednak z całą pewnością tego wyboru nie pożałują. Bo w ten sposób pokażą nie tylko swój charakter, ale i będą posiadaczami wyjątkowego, niepowtarzalnego pomieszczenia!

22 maja 2014

Wiosna w kuchni

Na naszych podwórkach już od dawna gości wiosna. Lecz czy tak samo jest w domach? Czy nasze kuchnie są wystarczająco wiosenne? Może powinniśmy je nieco odświeżyć i przyzwyczaić do tego, że na dworze jest coraz piękniejsza pogoda, że coraz to nowsze rośliny zakwitają, że coraz więcej owoców pojawia się na rozmaitych drzewach...

Niech to wszystko zawita wreszcie w naszej kuchni. Wiosennej kuchni.

JASNA KUCHNIA
Kuchnia wiosenna to bez najmniejszych wątpliwości jasna kuchnia. Przybrana w pozytywne, ciepłe barwy, kojarzące się z wiosennym słońcem oraz wiosennym rozkwitaniem roślin. Dlatego powinna tutaj dominować biel, czy też zbliżone do niej barwy, jak chociażby kość słoniowa, czy kolory kremowe, ale nie można ukrywać tego, iż równie doskonale odnajdą się tutaj pastelowe barwy takie jak żółty, zielony, różowy, czy błękitny. Jeśli zaś chodzi o dodatki, możemy zaryzykować z mocniejszymi akcentami, jak czerwień, ciemny niebieski, mocna zieleń, czy nawet brąz.

Jeśli chcemy, aby w naszej kuchni wiosna zawitała na cały rok, to powinniśmy zadbać nie tylko o chwilowe dodatki wiosenne, lecz o to by cała kuchnia na wymiar była wykonana w świetlistych barwach. Z pewnością wniosą one dużo pozytywnej energii do kuchni nawet w najkrótsze zimowe dni roku. Wówczas to same meble powinny być przybrane w jasne barwy, doskonale tutaj może się spisać kuchnia w stylu shabby chic, która nada wnętrzu nieco fantazyjności, czy wręcz baśniowej magii.

NATURALNE DODATKI
To, czego nie może zabraknąć w wiosennej kuchni, to bez wątpienia ogromna liczba naturalnych dodatków. W pierwszej kolejności będą to różnobarwne kwiaty, nie tylko odmiany doniczkowe, ale również te zerwane z naszych ogrodów, a nawet piękne bukiety prosto z łąki! Nie zapominajmy jednak, że kuchnia służy przede wszystkim do przygotowywania posiłków, więc nie może tu zabraknąć świeżych ziół, których aromat i smak pobudzą wszelkie ludzkie zmysły, a już na pewno poprawią apetyt!. No i oczywiście – owoce i warzywa. Te powinny towarzyszyć nam tutaj na każdym kroku... I nie powinniśmy się bać je eksponować.

INNE DODATKI
Poza prawdziwymi, naturalnymi dodatkami doskonale sprawdzą się w tym projekcie kuchni również rozmaite wzorzyste obrusy, najlepiej w żywe kolory i kwieciste wzory. Do tego serwetki, dobrze by było, gdyby miały one charakter ludowego rękodzieła, np. wyszywanki. W wiosenną kuchnię wspaniale wpiszą się również tzw. łowickie wycinanki! Swoje miejsce odnajdzie tutaj także folkowa ceramika, rozmaite drewniane dekoracje, obrazy z sielankowymi scenami, białe zasłonki z kolorowymi wzorami, a nawet fartuchy, rękawice kuchenne i ściereczki! Każdy detal natchniony ludowością będzie jak najbardziej mile widziany!

Jeśli jeszcze nie zaprowadziliśmy wiosny do naszej kuchni to najwyższy czas, aby to już zrobić! Bo ta pora roku zawsze jest mile widziana w naszych pomieszczeniach, bez względu na to, jaka pogoda i temperatura panuje na dworze! W końcu przecież jakoś musimy sobie rozpogadzać życie i codzienność w naszych czterech kątach...

17 maja 2014

Kuchnia przystosowana dla osób na wózkach inwalidzkich

Osoby, którym kiedykolwiek zdarzyło się, że miały złamaną rękę czy nogę, bez wątpienia doskonale zdają sobie sprawę z tego jak trudne jest wykonywanie codziennych czynności w czasie, gdy nie jesteśmy w pełni sprawni. A co dopiero muszą powiedzieć osoby, które na stałe muszą borykać się z takimi problemami? Co muszą powiedzieć osoby, które każdego dnia poruszają się na wózku inwalidzkim? Z całą pewnością nie jest im łatwo, ale można też im tę codzienność ułatwić, poprzez odpowiednie zaprojektowanie pomieszczeń. My podpowiemy wam, o czym należy pamiętać tworząc kuchnię pod wymiar dla takiej osoby.

OGÓLNY ZARYS
Przy projektowaniu kuchni na wymiar przeznaczonej do użytku dla osoby niepełnosprawnej poruszającej się na wózku inwalidzkim należy pamiętać o pewnym minimum, które dana osoba potrzebuje. A tym minimum jest szerokość kuchni na poziomie 150 cm, tak aby można było swobodnie wykręcać wózkiem. Choć wiadomo, że im więcej wolnej przestrzeni tym lepiej, gdyż jest większa swoboda ruchów, a to o nią przede wszystkim chodzi.

Najlepszym rozwiązaniem dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim byłaby kuchnia o kształcie L oraz kuchnia otwarta na salon. Z pewnością cennym pomysłem będzie utworzenie wyspy na środku pomieszczenia, wówczas do takiego blatu będzie doskonały dostęp z każdej strony. Jednak niestety, z różnych względów, nie zawsze da się zastosować tego typu projekty. Natomiast jeśli mamy do czynienia z osobnym pomieszczeniem, wówczas należałoby pomyśleć o zlikwidowaniu w nim drzwi, co znacznie poprawi komfort poruszania się osoby na wózku. No i nie zapominajmy o progach (a właściwie o ich likwidacji), które w pewnym stopniu utrudniają podjazd kółek.

MEBLE PRZYSTOSOWANE DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Kolejną bardzo istotną sprawą jest odpowiednie wykonanie mebli na wymiar do kuchni, które będą spersonalizowane pod potrzeby osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim. Biorąc pod uwagę standardowe wymiary takiego wehikułu i związane z nim ograniczenia, optymalna wysokość płaszczyzny roboczej szacowana jest na około 80 cm (mówi się nawet o 83 – 88 cm), jednak nie mniej niż 77 cm. Głębokość blatu roboczego, gdzie warto zadbać o jego zaokrąglone krawędzie, to około 55 – 60 cm. Bardzo dobrym pomysłem jest również zastosowanie wysuwanego blatu, pod który osoba niepełnosprawna może swobodnie podjechać, a który po skończonej pracy można łatwo wyczyścić i schować. A skoro już o czystości mowa to należy wspomnieć również o wykonaniu blatów z materiałów łatwych do czyszczenia, by ograniczyć potrzebę częstego polerowania brudnej powierzchni roboczej, co osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim musi wykonywać z niezbyt przyjemnej pozycji.

Prócz blatu roboczego warto pomyśleć również odpowiedniej zabudowie szafek. Jeśli chodzi o dolne szafki to ich maksymalna wysokość ograniczona jest wykonaniem blatu roboczego, o którym mowa była powyżej, natomiast minimalną wysokość szacuje się na około 26 – 30 cm, tak aby osoba niepełnosprawna nie musiała zbyt nisko pochylać się sięgając do tych półek. Jeśli chodzi o górne szafki to powinny one znajdować się maksymalnie na około 150 cm, choć niektórzy zalecają, aby w przypadku osób poruszających się na wózkach inwalidzkich w ogóle zrezygnować z górnej zabudowy. Wszystko jednak powinno pozostać kwestią indywidualną.

Pozostając jeszcze przy kwestii szafek należałoby się zastanowić nad ich formą. Ze względu na dużą wygodę i brak potrzeby schylania się w głąb szafki, najlepszym wyjściem byłoby zastosowanie szuflad. Dają one swobodny dostęp do ich zawartości, co należy poczytywać jako bardzo istotną cechę w przypadku kuchni przeznaczonej dla osoby z niepełnosprawnością ruchową. Dobrze jest przy tym zadbać o to, aby szuflady wysuwały się swobodnie, bez potrzeby użycia dużej siły, a zarazem aby miały zabezpieczenia przed wypadaniem z nich przedmiotów. Jeśli jednak nie możemy z różnych powodów zastosować szuflad, bądź też po prostu tego nie chcemy, wówczas znacznym ułatwieniem korzystania z mebli kuchennych byłoby zastosowanie szafek z obrotowymi lub wysuwanymi półkami.

Projekt kuchni na wymiar dla osoby z niepełnosprawnością ruchową nie powinien stanowić dla projektanta zupełnej tajemnicy. Zresztą bez wątpienia zna on sporo rozwiązań, które okażą się niezwykle przydatne i pomocne w różnych przypadkach, wystarczy tylko zastanowić się nad tym, które znane nam rozwiązania mogą sprawić, że czyjeś życie stanie się znacznie lżejsze i przyjemniejsze. I nie ma też co ukrywać, że każdego klienta należy traktować indywidualnie, głównie ze względu na jego gust, potrzeby i możliwości. W tym również osobę z niepełnosprawnością ruchową, w końcu to taki sam klient, jak każdy inny, po prostu ma inne potrzeby i możliwości.

5 maja 2014

Kuchnia rustykalna

Trendy są zmienne jak pory roku – w jednym okresie popularniejsze jest to, co kojarzy się z nowoczesnością, niekiedy wręcz zahaczając o futuryzm, czy wręcz science-fiction, a innym razem wolimy cofnąć się do tego co pierwotne, bliższe natury... Taka sytuacja ma również miejsce w branży mebli kuchennych. Choć, wiadomo, dużo też zależy po prostu od naszego jakże indywidualnego gustu. Tym razem jednak pragnę wspomnieć nieco o stylu, jakim są kuchnie rustykalne, czyli o powrocie do klimatów wiejskich...

KUCHNIA WIEJSKA? CZYLI DREWNO I KAMIEŃ...
Nie ma co ukrywać, że powrót do korzeni, jeśli chodzi o design kuchni, będzie wiązał się z wykorzystaniem takich materiałów jak drewno i kamień, choć niekoniecznie muszą one występować jednocześnie. Jednak naturalne drewno, czy też meble na wymiar w naturalnych kolorach to praktycznie rzecz obowiązkowa. Kamień może występować tu jako dodatek, np. pod postacią kamiennych blatów, wyłożonych kamieniem ścian, czy również podłóg (choć te doskonale się prezentują również jako specjalnie postarzane deski!). Jednakże bez wątpienia dominującym surowcem powinno być tutaj drewno.

SIELSKI KLIMAT
To co wnętrze rustykalne ma w sobie najbardziej kuszącego to bez wątpienia jego lekki, przyjemny, sielankowy klimat zaczerpnięty prosto z wiejskich tradycji. Bez wątpienia człowiek czuje się w takim pomieszczeniu dobrze choćby ze względu na obecność naturalnych odcieni drewna, jednak skupienie się tylko na tym jednym elemencie byłoby błędem. Tym bardziej, że nierzadko występują tutaj i inne barwy, w końcu obok czerwieni, czy zieleni, chętnie sięga się tutaj i po biel. Ta ostatnia może występować pod postacią chociażby bielonych ścian. A to również buduje przyjazną dla odczuć człowieka otoczkę.

KUTE ŻELAZO
Wiemy już, co zwykle dominuje w takim projekcie pomieszczenia, ale należy pamiętać również i o tym, iż kuchnia rustykalna to także takie detale, jak chociażby kute żelazo. Będzie ono oczywiście występowało pod postacią rozmaitych uchwytów, wzmocnień, rączek, czy stojaków, wykonanych rzecz jasna w czarnych barwach, ale bez wątpienia będzie się to szybko rzucało się w oczy. Zresztą takie elementy pozytywnie wpływają na budowę odpowiedniego klimatu. Prócz tego warto wykorzystać takie surowce jak żeliwo, ceramika, czy miedź.

MIEJSCE DLA RĘKODZIEŁA
Kuchnia w stylu rustykalnym to doskonałe miejsce do trzymania rozmaitego rękodzieła, w tym również tego o charakterze ludowym. Będzie się ono doskonale wpisywało w harmonię pomieszczenia, podtrzymując jego sielski, wiejski klimat. Należy jednak pamiętać, że tego typu pomieszczenia charakteryzują się prostotą kształtów, a więc i pewnego rodzaju skromnością, nie powinno się więc przesadzać z ilością ozdób. Można tutaj wykorzystać po prostu ciekawie wykonane, niepowtarzalne przyrządy kuchenne, garnki i naczynia o niepowtarzalnym wzornictwie.

Pomysłów na kuchnię rustykalną może być naprawdę wiele. Wszystko zależy od naszej wyobraźni, od naszych doświadczeń i od marzeń. Od tego, jak widzimy życie na wsi... Bez względu na to, czy kiedykolwiek tam mieszkaliśmy. Być może takie pomieszczenie, choćby w centrum metropolii, pozwoli nam choć przez chwilę oderwać się od zgiełku wielkiego miasta i zatopić w sielskim spokoju?