28 lutego 2014

Odrobina sztuki w kuchni

Dotychczas dość często można było się spotkać z ozdobami o artystycznym charakterze, czy wręcz z żywą sztuką w projektowaniu wnętrz – szczególnie pokoi. Jednak o kuchni tutaj zapominano, jakby była ona przeznaczona tylko i wyłącznie do ściśle określonych prac, bez miejsca w nich na elementy niefunkcjonalne. Na szczęście to się zmienia, w końcu tu nie chodzi o pomieszczenie robocze, lecz o naszą prywatną przestrzeń życia! Kuchnia jest jego integralną częścią... stąd też i jej należy się odrobina artyzmu. Tym bardziej, jeśli jest to indywidualna kuchnia na wymiar, a nie kolejne schematyczne pomieszczenie podobne do wszystkich innych...


SZTUKA OBRAZU
Najpopularniejszą ozdobą pomieszczeń, w tym i kuchni, są (tu chyba nikogo nie zaskoczę) obrazy. I nie ma
tu większego znaczenia, czy dotyczy to obrazów malowanych na płótnie, przedruków znanych, wręcz legendarnych dzieł, czy są to wszelkie inne formy „malowideł”, w jakie obfituje dzisiejszy rynek tej branży. Bardziej liczy się forma artystycznego wyrazu i tematyka. Oczywiście nie powinniśmy się w żaden sposób ograniczać, ale należy zauważyć, iż dominujące są motywy związane z samą kuchnią – wykonywanie czynności typowych dla tej części domu – oraz tematyka wiejska. Stąd
też nierzadko na kuchennych obrazach może się znaleźć kolorowy kogut, chłopka rozsiewająca ziarno, dojrzałe czerwone pomidory, małe prosiaki, widok na wieś... i czego tylko nasza utęskniona dusza zapragnie. Choć i oczywiście znajdą się również mniej standardowe formy wyrazu, jak chociażby pop-art i generalnie sztuka nowoczesna. Ale to wszystko jest już jedynie kwestią gustu.


ODROBINA STYLU
W ostatnich latach coraz popularniejsze stają się ozdoby w stylu vintage oraz retro. Bardzo popularną formą ozdabiania pomieszczeń kuchennych są w ostatnich latach specjalnie przygotowane tabliczki metalowe z odpowiednim wizerunkiem – spreparowanym tak, aby wyglądał na wiekowy, a jednocześnie sam styl malowidła nawiązuje do dawniejszych epok. Częstym tematem takich tabliczek jest... picie kawy. A więc
tabliczka taka jest jak najbardziej na miejscu (no chyba że gospodyni nie lubi kawy...). Choć nie tylko kawa znajduje ujście w tej formie, zresztą w asortymencie tym możemy znaleźć również stylowe tabliczki rodem z PRL-u z kultowymi hasłami i obrazami z tamtej epoki. Wybór jest naprawdę szeroki!


PŁYTKI I MOZAIKA
Bardzo starą, ale jakże efektownie się prezentującą metodą ozdabiania pomieszczeń (i nie tylko pomieszczeń!) jest mozaika. Ta sięgająca starożytności niełatwa sztuka znajduje swoje miejsce w świecie i dziś, choć bez wątpienia w znacznie skromniejszych wymiarach, niż miało to miejsce na dworach i w pałacach wielkich władców. Dziś doskonale forma ta wpasowuje się w projekt kuchni, szczególnie jeśli ma to być kuchnia niepowtarzalna, z charakterem. Kuchnia pełna majestatu, szlachectwa i dumy. Oczywiście należy zaznaczyć, iż utworzenie „obrazu” z płytek jest dziś dużo prostsze, gdyż nie wymaga setek drobnych kolorowych kamyczków, które należy odpowiednio ułożyć (no, chyba że ktoś ma naprawdę ambitne plany!), współcześnie wystarczy udać się do sklepu i kupić odpowiednie płytki. Na każdym kafelku znajduje się odmienny fragment obrazu, które następnie, niczym puzzle, należy złożyć w integralną całość. A z tym raczej nie ma większego problemu.


Jak więc widzimy, drodzy czytelnicy, dość łatwo jest zaprowadzić odrobinę sztuki do wnętrza naszej kuchni. Warto o tym pomyśleć, bo tego typu elementy nadają pomieszczeniu charakteru, sprawiają, że wyróżnia się ono na tle innych. Jest niepowtarzalne. Bo taki ma być projekt kuchni na wymiar. Jedyny w swoim rodzaju!

19 lutego 2014

Niebieskie wariacje kuchenne

Czy niebieski jest dobrym kolorem do aranżacji kuchni? Czy pomieszczenie z wykorzystaniem tego odcienia może być atrakcyjne i przyjemne dla oka? Bez wątpienia tak, tym bardziej, że owa barwa daje dość spore możliwości aranżacyjne i w temacie tym możemy pokusić się na przynajmniej kilka różnorodnych wariacji. Jakich? O tym właśnie będzie traktował niniejszy tekst...



NIEBIESKA SZACHOWNICA
Dzięki zastosowaniu niebieskiej szachownicy, jako tła dla całej kuchni – tj. dzięki wykonaniu ścian w tej właśnie konwencji, możemy uzyskać niezwykle przyjemne dla oka i bardzo stylowe pomieszczenie. Zdecydowanie żywsze niż przewidują to inne projekty kuchni, głównie poprzez złamanie monotonii jednolitej ściany. Jeszcze bardziej ożywić pomieszczenie możemy dzięki zastosowaniu domieszki innych barw, przy utrzymaniu niebieskiego jako koloru dominującego, ale z ożywiającymi wykonanie odcieniami, jak chociażby czerwonym czy żółtym. Czyż nie prezentuje się to dość interesująco?


STYLOWO – LUDOWO
Z racji, iż kolor niebieski wykorzystywany był często w kulturze ludowej, nie tylko polskiej, nierzadko aranżacje w tej barwie mają taki właśnie wydźwięk. Można często bowiem znaleźć wzorzyste płytki naścienne, w których dominującym odcieniem jest właśnie niebieski, ciemnoniebieski czy błękitny. Ciekawym rozwiązaniem może być aranżacja kuchni, w której swoje miejsce znajdzie także
portugalska mozaika, znana jako Azulejo – najlepiej z malowidłem o tematyce pasującej do pomieszczenia – tj. w większym lub mniejszym stopniu związanej z przygotowywaniem posiłków, bądź ze scenkami zaczerpniętymi z życia wiejskiego. Tutaj należy zauważyć, iż wyśmienitym dodatkiem do tak skrojonej kuchni będzie... nasza polska ceramika bolesławiecka!


PROSTO I NOWOCZEŚNIE
Rzecz jasna nikt nie mówi, iż musimy koniecznie korzystać ze wszystkich atutów, jakie idą w parze z kolorem niebieskim, jeśli chodzi o wykorzystanie jego potencjału w stosowaniu wzorów. Barwa ta równie doskonale prezentuje się w bardziej nowoczesnych wnętrzach, gdzie liczy się z jednej strony prostota kształtów i maksymalna funkcjonalność, a z drugiej połyskliwość, czystość i przejrzystość. Tego typu rozwiązania bardzo często idą w parze z kolorem białym oraz srebrnym, a także dodatkami marmurowymi. I słusznie, gdyż te do niego pasują wyśmienicie i pozwalają skutecznie podtrzymać przyjazny klimat pomieszczenia i jego łagodną harmonię.


Przyznam szczerze, że dziwi mnie to, iż tak rzadko spotykam się z tym, aby kuchnia na wymiar była wykonana w kolorze niebieskim. Przecież daje ona tyle możliwości. Ma w sobie taki duży potencjał! Pozwala na tworzenie dziesiątek znacznie różniących się od siebie projektów... Może po prostu projektanci potrzebują, aby podsunąć im pod nos tego typu pomysły? W takim razie niniejszy artykuł je podsuwa, nie tylko fachowcom z branży, ale generalnie wszystkim zainteresowanym!

14 lutego 2014

Ciasna kuchnia

Chyba każdy z nas marzy o dużych, przestrzennych pomieszczeniach mieszkalnych, które bez wątpienia dają nam dużą swobodę, ale i poniekąd wzmagają poczucie wolności...

...niestety nie każdy może takimi pomieszczeniami się cieszyć. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę polskie warunki mieszkalne, bloki z wielkiej płyty, zamieszkiwanie w blokach. Tam zbyt dużej przestrzeni nie uraczymy. Mało tego – nieraz się okazuje, że na brak owej przestrzeni narzekamy. Jednak zwykle jedynym wyjściem z takiej sytuacji jest po prostu radzenie sobie z „ciasnotą”. Na przykład w kuchni. W takich przypadkach doskonale sprawdza się perfekcyjnie wykonana i dostosowana do możliwości pomieszczenia kuchnia na wymiar.

WYKORZYSTAĆ KAŻDY CAL!
Planowanie umeblowania i wyposażenia ciasnej kuchni to zadanie wymagające dużej precyzji i pełnego wykorzystania każdego skrawka wolnej przestrzeni. Nie może się zmarnować żaden centymetr sześcienny, bo tutaj nie ma miejsca na jakiekolwiek marnotrawstwo! W związku z tym, gdzie tylko możemy uzyskać jakiś kawałek powierzchni – czy to podłogi, czy ściany – robimy to. Z drugiej zaś strony rezygnujemy z wszystkiego, co wymaga od nas owej przestrzeni, a samo w sobie nie jest niezbędne w kuchni, nie wnosi nowej funkcjonalności. Tutaj musimy być bardzo praktyczni.

W takich przypadkach najlepiej jest wykonać meble na wymiar, które w maksymalny sposób wypełnią kuchnię – od jej podłogi, aż po sam sufit. W końcu musimy mieć dużo szafek i szafeczek, w których zmieścimy talerze, sztućce, garnki, wszelki drobniejszy sprzęt AGD. Bardzo dobrym rozwiązaniem może być takie skonstruowanie mebli, aby można było powiększać ich funkcjonalność, jedynie na określoną chwilę, kiedy tego potrzebujemy. Chodzi np. o blaty, czy też stoły wysuwane z wnętrza szafki – w ten sposób mamy na co dzień więcej przestrzeni w kuchni, ale w przypadku takiej potrzeby – zyskujemy tymczasowo dodatkowy blat. Ciekawie prezentują się również rozkładane stoły, które na co dzień pełnią funkcję ozdobnych obrazów naściennych, ale po ich rozłożeniu pełnią funkcję bardziej użytkową.

SPRZĘT PRZYSTOSOWANY DO KUCHNI
Wszelkie większe urządzenia, jakie zakupujemy do ciasnej kuchni, powinny być przemyślane i dostosowane do potrzeb oraz możliwości. W związku z tym raczej powinniśmy się skupić na nieco mniejszej lodówce, niż pozwolilibyśmy sobie w przypadku bardziej obszernej kuchni. Podobnie będzie z kuchenką (może wystarczą nam same palniki, bez kuchenki do pieczenia?) czy też ze zmywarką, która będzie po prostu mniej pojemna. Zrezygnujemy też z dwukomorowego zlewozmywaka na rzecz jednokomorowego.
Warto mieć wybrany dla siebie sprzęt na etapie, gdy projekt kuchni jest w fazie przygotowania – wówczas możemy sprzęt ów idealnie wkomponować w meble, nie tracąc niezbędnych i cennych dla nas centymetrów przestrzeni. Zresztą, takie ustalenia warto uzgodnić z projektantem, z pewnością ma już doświadczenie i wiele pomysłów, którymi się z Tobą podzieli, ułatwiając Ci w ten sposób pracę.

Jeśli jesteś jedną z tych osób, która ma ciasną kuchnię – nie musisz się tym nadmiernie martwić! Można znaleźć na ten problem dziesiątki, jeśli nie setki ciekawych rozwiązań. I na pewno któreś z tych rozwiązań przypadnie Ci do gustu...

7 lutego 2014

Nowoczesne krzesła barowe

Coraz szerszy dostęp (a przede wszystkim ich spadające ceny) do rozmaitych nowoczesnych materiałów, ale i sama kreatywność ludzka, sprawiają, że rynek posiada coraz szerszą ofertę ciekawych, niekiedy i niezwykłych krzeseł barowych. Jeśli ktoś planuje kuchnię właśnie z barkiem, nie może zapomnieć o tym elemencie wyposażenia. A jednocześnie, jeśli jest to kuchnia na wymiar, tj. wykonana indywidualnie pod zamówienie klienta, warto również, aby i krzesła były indywidualne i niepowtarzalne. Tzw. „masówka” popsułaby tylko całościowy efekt.

SZTUKA SIEDZENIA
Nowoczesność w kategorii krzeseł barowych często idzie w parze z sięganiem po formy i kształty zaczerpnięte ze sztuki, czy nawet kojarzące się bezpośrednio ze sztuką. Mogą to być formy dość abstrakcyjne i nienaturalne, z pozornie zagubioną harmonią, choć w ich kształtach można dopatrzyć się pewnego sensu i celu (1). Podobne, a zarazem przeciwstawne takim rozwiązaniom może być krzesło o równie przewiewnej formie, jednakże z zachowaniem pełni harmonii, zdaje się jednak ono w ten sposób jakby tracić na lekkości (2). Sztuka w omawianej kategorii może przejawiać się i w nieco innej koncepcji. Będzie to połączenie dwóch odmiennych światów – z jednej strony mamy do czynienia z niezwykle lekką, wręcz zwiewną formą, wydawać by się mogło, że delikatną (choć ze względu na zastosowanie nowoczesnych materiałów taką nie jest), z drugiej natomiast strony podstawa całej konstrukcji jest masywna, wręcz monumentalna, jakby zaczerpnięta ze sztuki pomnikowej (3). Oczywiście to tak naprawdę tylko wstęp do całej tematyki, gdyż jest ona znacznie, znacznie obszerniejsza.



NOWOCZESNOŚĆ KSZTAŁTÓW
Wśród krzeseł barowych, prócz tych dalece indywidualnych, artystycznych, możemy dopatrzyć się również grupy krzeseł o formach stosunkowo prostych, ale zarazem eleganckich, a już na pewno nowoczesnych (4), (5), (6). Tu częstym motywem jest połączenie kolorowych motywów z prostą metaliczną nogą. Nie znaczy to jednak, że wszystkie koncepcje są do siebie podobne, wszak różnice widać na pierwszy rzut oka. Jeden produkt może hołdować delikatnym zaokrągleniom, co widać w każdym elemencie produktu – zagłębione siedzisko, wygięte oparcie, obłe wcięcie pod oparciem, zaokrąglona podpórka na nogi, jak i wypukła stopa krzesła (4). Z kolei inny produkt może reprezentować prostotę – niewielkie siedzisko, z minimalistycznym oparciem oraz prosta konstrukcja podpory na nogi (5). Możemy też znaleźć takie produkty, które będą faktycznie stały na pograniczu tych krzeseł, które czerpią ze sztuki, a jednocześnie z nowoczesnych trendów jeśli chodzi o formę – obłe, wręcz kobiece kształty w niezwykle zwiewnej i pomysłowej formie (6).



TEGO JESZCZE NIE BYŁO
Na koniec zostały nam do omówienia pomysły jedyne w swoim rodzaju, niepowtarzalne. Oczywiście każde z powyższych krzeseł ma swoją indywidualną formę i każde z nich nada się idealnie do kuchni na wymiar. Jednak teraz chcę omówić coś... znacznie bardziej nietypowego. Skupię się tylko na dwóch przykładach, gdyż w tej kategorii moglibyśmy znaleźć niezliczoną ilość ciekawych koncepcji i propozycji, a na to nie starczyłoby nam miejsca i czasu. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jaki mamy projekt kuchni – do każdego można coś znaleźć.

Nikt nie mówił, że krzesła barowe muszą koniecznie posiadać ściśle określony kształt i kolor, dlatego też projektanci pozwalają sobie czasem popuścić wodze fantazji. I niekiedy mogą to być pomysły mocno nietypowe, nieco futurystyczne, choć zarazem chyba też bajkowe (7). A przecież forma i kształt wydają się proste. Jednak w tym właśnie tkwi ich siła. Oraz w doskonale dopasowanej kolorystyce.

Innym równie ciekawym pomysłem jest zastosowanie krzeseł, których siedziska zdają się być balonami. Kolorowe półprzeźroczyste siedziska (8) wręcz zachęcają do tego, by na nich przysiąść i skosztować to, co przypominają – mianowicie drinki. Bo z tym mi się właśnie kojarzy ta półprzeźroczysta forma, w delikatnych pastelowych kolorach – brakuje tylko słomki i kawałka owocu.



Każdy, kto sięga po projekty kuchni z barkiem, musi pomyśleć również o odpowiednich siedzeniach, które przy owym barku będą się znajdować. W końcu nie jest to miejsce wymyślone tylko i wyłącznie do stania. Można powiedzieć, że przede wszystkim do siedzenia, dyskutowania i popijania drinków. Jest to ważne miejsce spotkań, można rzec iż miejsce reprezentacyjne. Warto więc zadbać, aby prezentowało się godnie.