11 maja 2013

Kuchnie i jadalnie w stylu szwedzkim.

Szwedzi ze swoim designem, funkcjonalnością, wygodą i pięknem prostej formy kuchni i jadalni, stworzyli styl, który ma swoich fanów i wielbicieli.



Popularne u nas, szczególnie w ostatnich latach, szwedzkie wzornictwo najczęściej kojarzy nam się z masowymi meblami IKEA ale faktyczne początki tego stylu sięgają początków sukcesów państwa Gustawa II. Wtedy to, po jego wizycie we Francji i osobistym zachwytem króla francuskimi zamkami, pałacami i ich wyposażeniem, Gustaw postanowił przenieść cześć wzorców do swoich rezydencji. Szwecja - wtedy kraj stosunkowo biedny i niemogący pozwolić sobie na przeniesienie francuskiego stylu w całości, przystosowała go do swoich warunków. Do dnia dzisiejszego, w meblach szwedzkich, da się wyczuć zarazem subtelność materiałów (drewno, dekoracje, girlandy, żłobienia) jak również prostotę formy, jej funkcjonalność i praktyczność. 



Ważną cechą kuchni w wydaniu skandynawskim jest założenie, że kuchnie wykonywane są dla swoich użytkowników i mają spełniać maksimum potrzeb domowników. Zaprojektowane z wyjątkową funkcjonalną dbałością, a zarazem będące estetyczną wizytówką.

Dlatego nie jest niczym dziwnym, że kuchnie i meble szwedzkie podbijają dzisiejszą Europę. Prosta forma, przewaga bieli połączonej z naturalnymi materiałami (drewno) i czernią oraz uzupełnione dodatkami z motywami roślinnymi, owocowym i kwiatowymi, powoduje, że meble te, stają się ciepłe i przyjazne swoim domownikom. Dodatkowo bielone ściany lub ściany z motywami kwiatowymi, lustra, naczynia na owoce i użycie drewna na podłodze i blatach kuchennych, tworzy urzekającą domową atmosferę. Proste naturalne materiały - len, bawełna - wzmagają taki odbiór. 

Warto wspomnieć o obowiązkowym elemencie jadalni w stylu szwedzkim czyli szafach i kredensach. Ich spore wymiary, pozwalają na ukrycie w ich wnętrzach zastawy stołowej, obrusów, serwetek i innych przydatnych w jadali przedmiotów. Prostokątny dużych rozmiarów prosty stół, drewniany blat, krzesła z tapicerowanymi siedziskami tworzą ten niepowtarzalny klimat szwedzkich jadalni i kuchni. 



Zapraszamy do obejrzenia małej próbki mebli i pomieszczeń wykończonych w tym stylu.



kuchnie i jadalnie w stylu szwedzkim

kuchnie i jadalnie w stylu szwedzkim

7 maja 2013

Wybór materiałów i elementów do kuchni

Od czego zacząć nasze zakupy do nowej kuchni?Pierwszą czynnością powinno być przygotowanie przemyślanego planu dotyczącego remontu lub wykończenia kuchni. Teoretycznie prosta sprawa ale często zapominamy o niej i w konsekwencji na końcu prac, pozostają nam sterty zupełnie zbytecznych elementów i materiałów budowlanych oraz wykończeniowych.


Dlatego bez racjonalnego zaplanowanie niezbędnych prac i przygotowania kosztorysu nie powinniśmy przechodzić do następnego etapu.
Przed wizytą w sklepach budowlanych i salonach meblowych, a mając już szkic projektu nowej kuchni, powinniśmy upewnić się, że zaproponowane rozwiązana są odpowiednie dla nas - zarówno od strony funkcjonalnej jak i kosztowej. Określ cele i priorytety oraz zastanów się czy wizja projektanta pokrywa się w rzeczywistości z Twoimi potrzebami. 
Upewnij się czy zaplanowane urządzenia AGD są wystarczające czy może ich instalacja będzie zbyteczna? - biorąc oczywiście pod uwagę zarówno sytuację obecną jak i przyszłe plany. 

aranżacja kuchni

aranżacja kuchni

aranżacja kuchni

1 maja 2013

Ergonomia w kuchni cz.II

Kontynuując kwestie prawidłowej ergonomii w kuchni (część I), przyjrzymy się możliwemu kształtowi jej zabudowy.


Na jej wpływ ma wiele czynników, poczynając do wielkości samej kuchni, poprzez kształt, skalę możliwych czynności najczęściej wykonywanych oraz indywidualny wybór aranżacji. W trakcie projektowania kuchni, uwzględnić musimy nie tylko miejsce ulokowania urządzeń ale także niezbędne odległości pomiędzy nimi. Rzecz jasna w większych kuchniach mamy zdecydowanie elastyczniejsze możliwości, co w naszym przypadku umożliwi nam łatwiejsze i wygodniejsze poruszanie się po kuchni. 

Najczęściej preferowanym ustawieniem jest zabudowa kuchni w kształcie litery U (szafki kuchenne montowane zarówno dwurzędowo jak i jednorzędowo). Również możemy zastosować układ w kształcie litery G (z dołączoną np wyspą)  lub wariant w układzie L. We wszystkich tych układach zastosować możemy z powodzeniem tzw. trójkąt roboczy, czyli funkcjonalny ciąg: lodówka - zlew - kuchenka. Spotykane czasami rozwiązania w układzie jednorzędowym są najmniej użyteczne i jeżeli nie mamy konieczności jego wprowadzenia, to szczerze odradzamy takie rozwiązanie. 


zabudowa kuchni