28 marca 2013

Kuchnie z kraju kwitnącej wiśni - inspiracje

Ciekawe aranżacje kuchni znajdziemy nie tylko w Europie i Ameryce, również projektanci z Japonii potrafią w swoje projekty wprowadzić coś świeżego i nowego. Kilka pomysłów na aranżację kuchni z kraju kwitnącej wiśni.


kuchnie japońskie

kuchnie japońskie

kuchnie japońskie

kuchnie japońskie

kuchnie japońskie

kuchnie japońskie

kuchnie japońskie

kuchnie japońskie

26 marca 2013

Kuchnie w stylu francuskim

Meble wykonane z tradycyjnych materiałów, z całym bogactwem i pięknem ich detali. Kuchnie w wiejskim stylu francuskim mogą być jak najbardziej atrakcyjne dla osób szukających inspiracji dla swoich kuchni w domach na wsi i przedmieściach.


Czym tak naprawdę charakteryzują się kuchnie w tym stylu? Wspomniane wcześniej drewno i naturalne materiały, wzbogacone o elementy mosiężne, kamień i ceramikę, powoduje, że te niezwykłe meble będą zawsze ozdobą każdego domu w którym mamy możliwość wygospodarowania sporej przestrzeni na naszą kuchnię.

Kuchnie w stylu francuskim

Zwarta zabudowa tych kuchni decyduje o ich funkcjonalność i większej pojemności w porównaniu z ich nowocześniejszymi, modernistycznymi odpowiednikami. Naturalna kolorystyka, najczęściej jasna barwa mebli oraz dodatkowe zdobione pilastry lub elementy wiklinowe dodają aranżacji kuchni w stylu francuskim indywidualnych cech i w przeciwieństwie do nowoczesnych kuchni, maja w sobie to coś, co stanowi o ich unikalnych zaletach.

Kuchnie w stylu francuskim

Spożywanie posiłków, jak też jego przygotowanie i gotowanie w takiej scenerii tworzy dodatkowy klimat i dla osób ceniących rodzinną atmosferę, kuchnie w zaproponowanej aranżacji będą na pewno ciekawym rozwiązaniem.

Kuchnie w stylu francuskim

Kuchnie w stylu francuskim

Kuchnie w stylu francuskim

Kuchnie w stylu francuskim

Kuchnie w stylu francuskim


23 marca 2013

Jak urządzić jadalnię?

aranżacja jadalni

Jadalnia jest miejscem gdzie w trakcie posiłków integruje się życie codzienne domowników i z tego głownie powodu, właściwa aranżacja przestrzeni oraz funkcjonalny dobór mebli jest tak istotną kwestią. Na co głównie powinniśmy zwracać uwagę?



O komforcie domowników w trakcie wspólnego śniadania, obiadu bądź kolacji pisać wiele nie będziemy, bo każdy zdaje sprawę jaki ma to wpływ na pozytywny klimat panujący w rodzinie i jak przekłada się to na nasze codzienne życie.

Warto zatem przed zakupem właściwych mebli i przed przygotowaniem odpowiedniej nam aranżacji jadalni, zastanowić się jakie mamy potrzeby oraz oczekiwania.

aranżacja jadalni

Tym bardziej, że coraz częściej jadalnia, obok salonu, pełni funkcję integrującą rodzinę w wolnych chwilach. Tutaj też dzieci odrabiają lekcje, pod czujnym okiem rodziców. Tutaj wreszcie, wykonujemy sporo niezbędnych prac codziennych - chociażby planujemy zakupy, wypełniamy rachunki, czytamy, odpoczywamy w trakcie przygotowywania posiłków, jak i często pracujemy. 

aranżacja jadalni

Dobrym rozwiązaniem w większych mieszkaniach jest wydzielenie odrębnej jadalni, oddzielonej od kuchni i pomieszczeń dziennych. Daje to nam możliwości do stworzenia kameralnego i przytulnego pomieszczenia. W tej formie jadalnia jest bardzo wdzięcznym polem dla ciekawych aranżacji wnętrz i przygotowania niezwykle rodzinnej "przystani". Również jadalnie zintegrowane z kuchnia lub salonem mają swoje plusy i przy właściwym oświetleniu, wykorzystaniu innego materiału na podłodze oraz prawidłowo dobranym meblom, możemy ją bądź wyeksponować lub też ukryć. Kwestia indywidualnego wyboru i preferencji. 

aranżacja jadalni

aranżacja jadalni

Podstawowym i najważniejszym elementem jadalni jest stół, który najczęściej ustawiany jest w samym centrum pomieszczenia. Jakie wymiary, kształt i forma jest kwestią indywidualnych potrzeb. Nie każdy wybiera stoły prostokątne, wiele osób ceni sobie okrągłe kształty pozwalające na bliższą integrację rodziny w trakcie wspólnych posiłków. Okrągły stół, z reguły, umożliwia lepszą komunikację w obrębie jadalni i przemieszczenie się dookoła niego jest łatwiejsze, niż to ma miejsce w przypadku stołów prostokątnych czy kwadratowych. Wspominając o prawidłowej komunikacji, pamiętajmy, żeby odległości pomiędzy stołem a ścianami wynosiły min. 50 cm, tym samym każdy domownik miał w miarę swobodny dostęp do stołu. Oczywiście w większych lub otwartych jadalniach, tego problemu nie mamy i możemy skupić się na innych elementach aranżacji.

Stół rozkładany? W małych mieszkaniach, gdzie nie mamy często możliwości i miejsca na duży stół oraz pojawiają się potrzeby wynikające z wizyt gości, takie rozwiązanie wydaje się praktyczne. Przy dzisiejszych dostępnych ofertach na rynku, nie będziemy mieć problemów z zakupem odpowiedniego i atrakcyjnego rozkładanego stołu.
Również nie będziemy mieć żadnego problemu z wyborem odpowiedniego materiału wykorzystanego do produkcji stołu. Drewno, szkło, stół wykonany z palisandru - decyzja pozostaje wyłącznie w naszej gestii. 

aranżacja jadalni

Koniecznym i naturalnym uzupełnieniem stołu są krzesła, które najczęściej wykonane są z tych samych materiałów lub w tej samej stylistyce co nasz stół. Ergonomia i pożądany kształt, to kolejne cechy, którymi charakteryzować się muszą dobrze dobrane krzesła. Wysokość siedziska (najczęściej ok 50cm), niezbędna odległość od stołu (dla swobodnego odstawienia krzesła) oraz szerokość tego mebla (ok 60cm) decydować będą o komforcie ich użytkowania. 

Uzupełnieniem tych mebli może być kredens lub komoda służącą do przechowywania niezbędnej zastawy stołowej,  obrusów, serwetek i innych drobnych elementów używanych w trakcie posiłków. Często też, przy większych jadalniach połączonych z kuchnią, klienci życzą sobie wykonania szafek zintegrowanych stylistycznie z meblami kuchennymi i stanowiących jedną wspólną aranżację. Wykorzystanie takich szafek jest podobne do wolno stojących kredensów i komód.

Więcej o kuchniach połączonych z jadalnią, znajdziecie Państwo w innym naszym artykule - biała kuchnia z jadalnią.

aranżacja jadalni

Wreszcie, sprawa oświetlenia jadalni i funkcjonalnego jego wykorzystania pod kątem indywidualnej aranżacji. Prawidłowo wykonane i dobrane oświetlenie, ma niezwykle istotny wpływ na codzienne spożywanie posiłków w jadalni a źle dobrane będzie nas męczyć i razić. Tutaj istotnym jest nie tylko moc oświetlenia ale również barwa, jej intensywność oraz kierunek i wysokość. 

W kolejnym artykule opiszemy możliwości wynikające z prawidłowego wykonania oświetlenia w kuchni i jadalni.

20 marca 2013

Niebanalna kuchnia

niebanalna kuchnia

Poszukując inspiracji i pomysłów na nowe kuchnie, trafiłam na praktycznie nieznaną w Polsce, firmę projektującą i produkującą nietuzinkowe meble kuchenne oraz dodatki do kuchni.


Niesamowita dbałość o detale, prosty - wręcz surowy design, może się podobać lub nie ale warto choć chwilę zatrzymać się przy tym producencie. Duńska firma VIPP, bo o niej mowa, wykorzystuje do swojej produkcji dość nietypowe materiały. Korpusy szafek wykonane z
aluminium czy stalowe fronty, na pewno nie są czymś często spotykanym ale wykonane w ten sposób meble, posiadają swój indywidualny i niepowtarzalny charakter. Czerń w połączeniu z metalem i ręcznie wykonanymi detalami, czyni z tych kuchni obiekt westchnień zapewne sporej rzeszy osób. 

Ciekawa również jest historia założyciela firmy. Holger Nielsen w wieku 17 lat, wygrywa samochód na loterii ale z powodu braku prawa jazdy, decyduje się na sprzedaż auta i za zarobione w ten sposób pieniądze, kupuje tokarkę do metalu. W ten sposób rozpoczyna się historia firmy VIPP, której produkty możecie sami ocenić.

nowoczesna kuchnia

nowoczesna kuchnia

nowoczesna kuchnia

nowoczesna kuchnia

nowoczesna kuchnia


nowoczesna kuchnia


nowoczesna kuchnia

nowoczesna kuchnia

nowoczesna kuchnia



16 marca 2013

Blaty kuchenne. Jaki blat wybrać i z jakich materiałów wykonany?


blaty kuchenne

Podejmując decyzję o wyborze konkretnego blatu kuchennego musimy najpierw podjąć decyzję – meble gotowe z blatem już zamontowanym czy jednak meble na zamówienie i blat z pełnymi możliwościami wyboru materiałów i wzorów?


Naszym zdaniem lepszym rozwiązaniem jest wybór mebli przygotowywanych na wymiar i pomimo często wyższej ceny, zapewniamy sobie trwalsze meble i możliwość dostosowania oraz wykorzystania w pełni wnętrza kuchni. Codzienne korzystanie z urządzeń i mebli kuchennych powoduje, że użyte do ich wykonania materiały narażone są stale na zabrudzenia, wilgoć, zmiany temperatur oraz inne niekorzystne czynniki wpływające na żywotność mebli. Szczególnie ważnym staje się to w momencie, kiedy meble i urządzenia pełnią również rolę dekoracyjną i ozdobną dla pozostałej części mieszkania ( więcej: kuchnia z salonem).

blat kuchenny

blaty kuchenne

blaty kuchenne

Blat kuchennych, zamontowany pojedynczo czy np. w parze z blatem na wyspie kuchennej,  musi spełniać i gwarantować wysoką wytrzymałość i odporność na codzienną eksploatację. Rzecz prosta i znana wszystkim, a mimo wszystko warto poszerzyć swój zakres wiedzy w tym temacie. Unikniemy w ten sposób problemów, które mogą pojawić się i które pojawiają się z racji zamontowania nieodpowiedniego blatu. Nieodpowiedniego do naszych indywidualnych potrzeb lub z racji zakupu blatu o niskiej jakości materiału i wykonania.
Przechodząc do szczegółów, blat musi spełniać cztery podstawowe wymagania: być twardym, odpornym na uszkodzenia i zarysowania oraz niepodanym na wysokie temperatury. Rzecz jasna, używając go do prac kuchennych wykorzystujemy podkładek termicznych, desek do krojenia ale mimo wszystko blat będzie on narażony na bezpośredni kontakt z ostrymi narzędziami, gorącymi garnkami i naczyniami.

blat kuchenny

blat kuchenny

Kolejną ważną cechą jaką powinien posiadać dobrze wykonany i zaprojektowany blat kuchenny jest jego wymiar i kształt, maksymalnie ułatwiający poruszanie się w kuchni,  z wystarczającą powierzchnią do codziennych prac oraz z wygodnym do niego dostępem. Musimy mieć miejsce na instalację niezbędnych urządzeń i elementów: zlewozmywak, płytę kuchenki oraz wolne miejsce na ustawienie naczyń i produktów podczas gotowania lub przygotowywania posiłków. Pamiętajmy też o ergonomii (czytaj: ergonomia w kuchni) i właściwym umiejscowieniu blatu w ciągu kuchennym. Decyzja o wyborze konkretnego blatu będzie rzutować więc nie tylko na jego trwałość ale również na funkcjonalność pozostałych mebli kuchennych i ogólnie przestrzeni użytkowej w kuchni.

blat kuchenny


Dostępność obecnie na rynku różnego rodzaju blatów kuchennych powoduje, że wybór tego odpowiedniego możemy uzależnić od użytego do ich produkcji materiału, jednocześnie dostosowując go do wystroju i aranżacji naszej kuchni. Opiszemy te najczęściej spotykane na rynku polskim.

Blaty laminowane – w dalszym ciągu są to najpopularniejsze blaty wykonywane i wykorzystywane w kuchniach. Decyduje o tym ich niska cena, stosunkowo niezła trwałość i odporność na temperatury, czynniki mechaniczne oraz łatwość w utrzymaniu. W przypadku blatów laminowanych musimy zadbać o ich właściwe zabezpieczenie w miejscach wycięcia (zlew), gdyż materiał z którego są wykonane, płyty wiórowe pokryte laminatem, powoduje, że mają tendencję do wchłaniania wody i w efekcie pęcznienia. Silikon powinien w wystarczający sposób uniemożliwić dostęp wody i jej niszczące działanie. Wybór palety kolorów jest ogromny i nie będziemy mieć problemów z doborem satysfakcjonującego nas koloru.  Istnienie także możliwość wykończenia blatu na wysoki połysk.

blat laminowany


Blaty kompozytowe – wyjątkowo twarde z wysoką odpornością na zaplamienia, mechaniczne uszkodzenia i wysokie temperatury.  W przeciwieństwie do blatów laminowanych są odporne na wilgoć i wodę. Dostępność kolorów i wzorów wysoka. Podobnie z dowolnością wyboru kształtu i dopasowania do mebli wykonanych na wymiar. Połysk, mat czy półmat, to kwestia wyłącznie naszych preferencji.  Blaty kompozytowe wykonane są z płyt MDF i pokrytych kompozytem (mieszanki mineralnej połączonej spoiwem akrylowym). Chociaż cenowo nie należą do najtańszych, jednak daleko im do np. cen blatów kamiennych.

blat kompozytowy


Blaty kamienne – nasz faworyt i pomimo dość wysokich cen, ich odporność, estetyka i trwałość powoduje, że w praktycznie każdej kuchni, blat wykonany z kamienia, wygląda niezwykle atrakcyjnie. Użyty do ich produkcji granit, marmur lub trawertyn sprawia, że blaty takie są wysoce odporne na wilgoć, temperaturę, uszkodzenia mechaniczne a jednocześnie stosunkowo łatwe do utrzymaniu w czystości. Natomiast te, wykonane w połysku mogą uchodzić za ozdobę samą w sobie, więc są idealnie pasujące do otwartych kuchni połączonych z salonem.

blat kamienny


Blaty drewniane – kolejnym bardzo ciekawym i wdzięcznym materiałem używanym do produkcji blatów kuchennych jest drewno. Wykorzystane w ciekawych aranżacjach mogą cieszyć nasze oczy i dodać kuchni niesamowitego wyglądu. Niezmiernie ważnym jest prawidłowe zabezpieczenie blatu przed wilgocią i bez właściwej impregnacji drewna cechy użytkowe redukujemy praktycznie do minimum. Tym bardziej,  że drewno, w raz ze swoją dość niską odpornością na mechaniczne uszkodzenia i co ważniejsze, wyjątkowo niską odpornością na wysokie  temperatury, jest materiałem trudnym do utrzymania w dobrej kondycji. Nie polecamy więc go jako blatu w kuchni rodzinnej i kuchni gdzie często panują wysokie temperatury.

blat drewniany


Blaty ceramiczne – innym interesującym rozwiązaniem są blaty wykonane z płyty wiórowej pokrytej materiałami ceramicznymi. Wykorzystane do tego płytki ceramiczne (koniecznie o wysokiej odporności na temperatury) umożliwiają nam dowolne kreowanie kształtu blatu i wykonanie go nawet samodzielnie jest możliwe. Blaty ceramiczne polecamy szczególnie w kuchniach aranżowanych na styl wiejski i styl retro, gdzie wizualna strona takiego blatu, bardzo podkreśli całość projektu a meble otrzymają dodatkowy atrakcyjny element. Z upływem czasu lub niewłaściwym czyszczeniem, zagłębienia z fugami mogą niekorzystnie wpływać na estetykę takiego blatu, więc dokładność wykonania i utrzymanie w czystości jest podstawą w eksploatacji blatu ceramicznego.

blat ceramiczny


Blaty szklane – rzadko wykorzystywane ale niezwykle ciekawe i oryginalne. Jednocześnie bardzo odporne zarówno na mechaniczne uszkodzenia jak i wysokie temperatury. Wykonane ze szkła hartowanego lub szkła klejonego,  gwarantują nietuzinkowy wygląd idealnie nadają się do nowoczesnych kuchni modernistycznych. Wady? Dwie podstawowe, cena i konieczność stałego czyszczenia i polerowania powierzchni blatu. Mimo wszystko takie rozwiązanie i montaż blatu szklanego w kuchni, może znaleźć swoich zwolenników.

blat szklany


Blaty stalowe – właściwie wykonany najczęściej z płyty wiórowej okutej blachą stalową. Idealnie pasujący do kuchni nowoczesnych i kuchni gdzie sprzęt AGD również wykonany lub pokryty jest stalą nierdzewną. Dodatkowo bardzo wysoka odporność na ścieralność, wpływ temperatury i innych spotykanych w kuchni czynników niekorzystnie, którym poddany jest blat kuchenny. Podobnie jak w przypadku blatów szklanych, szersze zastosowanie ograniczone jest z racji wysokiej ceny i konieczności stałej kosmetyki – wycierania i polerowania.

blat stalowy


Blaty konglomeratowe – ostatnim z proponowanych rozwiązań jest blat wykonany z syntetycznego kamienia, gdzie kruszywo kamienne łączy się z żywicą poliestrową. Dzięki takiemu rozwiązaniu otrzymujemy blat wytrzymałością swoją odpowiadający kamiennemu ale przy znacznie niższych kosztach wykonania. Blaty konglomeratowe są w ostatnich latach coraz częściej spotykane i montowane, dzięki właśnie powyższym cechom. Na pewno warto się nad nimi mocno zastanowić i przemyśleć możliwość montażu w kuchni.

blat konglomeratowy